Jeho maximum připadá letos právě na 12. srpen, kdy je na noční obloze možné spatřit nejvíce létavic. Při dobrých pozorovacích podmínkách a jasné noční obloze jich můžeme vidět až kolem stovky za hodinu.
„Perseidy patří k nejstarším známým meteorickým jevům. Jejich název je určen podle souhvězdí, ze kterého zdánlivě vylétají,“ říká Jan Urban z Vlašimské astronomické společnosti a dodává, že se nejedná o hvězdy, ale drobné částice meziplanetární hmoty, které vysokou rychlostí vnikají do zemské atmosféry. Ve výškách kolem sta kilometrů nad povrchem Země shoří a vypaří se. Centimetrové tělísko tak na chvíli přezáří i ty nejjasnější hvězdy.
Perseidy jsou pozůstatkem komety Swift-Tuttle, která zde zanechala proud drobných částic. „Jestliže chcete letošní Perseidy sledovat, není třeba ani navštívit některou z hvězdáren. Můžete si najít nějaké temnější místo za městem, které není znečištěno světelným smogem,“ doporučuje laickým pozorovatelům amatérský astronom s tím, že pozorování však bude může rušit měsíc, který se blíží k úplňku. Z toho to důvodu budou viditelné pouze nejjasnější meteory. Vlašimští astronomové proto doporučují obrátit se zády k měsíci a zaměřit se na opačnou část oblohy. Pozorovatelé vyzbrojení triedrem mohou pozorovat i teleskopické meteory, které optikou neozbrojenému oku uniknou.
Perseidám se také lidově říká slzy svatého Vavřince, protože se pravidelně objevují kolem 10. srpna, kdy má Vavřinec svátek. „Lidé je nesprávně označují jako padající hvězdy, pozorovat je ale můžeme i v následujících dnech,“doplnil Jan Urban. (kac)