Výhodou přístroje je, že ho může obsluhovat jakýkoli zaškolený lékař bez nutnosti návaznosti na jiné oddělení. Díky tomu odpadá převoz pacientek na nukleární medicínu, která se používala dříve.

Přístroj používá prsní poradna chirurgického oddělení, které ho pořídilo za 1,06 milionu korun. Pětaosmdesát procent ceny přístroje hradila evropská dotace IROP, 15 procent pak doplatil Středočeský kraj.

„Odpadají také starosti a problémy spojené s radioaktivními materiály, jako tomu bylo při předchozí metodě. Jako operatér si vše kontroluji a zařizuji sama, aplikuji látku, která určí uzlinu, obsluhuji přístroj a nepotřebuji k tomu jiného lékaře ani jiné oddělení. Dříve jsme pacientky převáželi do Příbrami. K tomu patřil transport sanitkou, což je nepříjemné. Mít Sentimag je komfort pro pacientky a z naší profesní strany má také řadu výhod. Vyšetření je bezpečné a účinné, stejně jako předchozí metoda,“ vysvětlila lékařka Linda Cihelková, která se prsní chirurgii věnuje už šestnáct let.

Podle ní onkologických pacientek přibývá, což je částečně tím, že dnes je screening na vyšší úrovni než dříve. Na druhé straně, ale také platí, že většina žen na pravidelné kontroly nechodí. „A navíc se nádory objevují u stále mladších pacientek,“ upozornila lékařka.