ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

„Zdravotníci u nás v nemocnici zvládají dlouhodobě obsluhovat deset ventilovaných lůžek,“ potvrdil Mrva s tím, že množství lůžek pro uvedené pacienty by se mohlo podle vývoje situace ještě o něco zvýšit.

Aby to tak bylo, je potřeba další ventilátory. Jeden stojí téměř 300 tisíc korun a kromě těch, které nemocnice zakoupí, pomůže i občanská iniciativa k dalšímu přístroji. Kvůli zajištění nákupu ventilátoru vznikl transparentní účet, o kterém informuje nemocniční web i stránky zřízené speciálně k této benefici.

„V součinnosti s vedením benešovské nemocnice vybíráme prostřednictvím transparentního účtu peníze na nákup plicního ventilátoru. Nemocnice nutně potřebuje ventilátor Monnal T60 za 285 tisíc korun. Pokud budeme mít štěstí a získáme víc peněz, zkusíme koupit druhý a pak další… Musíme našim zdravotníkům, obdivuhodným a statečným hrdinům, kteří proti koronaviru bojují v první linii koupit zařízení, které jim pomůže v jejich úsilí o záchranu lidských životů,“ sdělil text, který sice není podepsaný, ale jak Benešovský deník zjistil, jeho autorem je David Veselý.

Právě on je také uveden Komerční bankou, správcem transparentního účtu, jako jeho zakladatel. Kromě něj na stránkách konta banka zveřejňuje nejen celou dosud vybranou částku, ale také jména jednotlivých dárců včetně výše jejich příspěvku.

„Z médií jsem se dozvěděl, jak vietnamská komunita na severu Čech mezi sebou vybrala peníze na ventilátor a ve shánění peněz pokračuje dál. S manželkou jsme se domluvili, zavolali do benešovské nemocnice, a když jsme zjistili, že žádná sbírka dosud není a nemocnice bude ventilátory potřebovat, spustili jsme to,“ popsal zahájení shánění prostředků na nákup ventilátoru David Veselý.

„Mohli jsme sedět doma a šít roušky, nebo pomoci jinak. Hybatelem je ale moje žena Jana, já to jen zajišťuji technicky. Udělal jsem proto i jednoduchý web a na kontě je už téměř pětačtyřicet tisíc korun,“ řekl s tím, že nestojí o publicitu. Také proto, jak potvrdil, že na sociálních sítích už propukla i antikampaň, která úsilí dehonestuje a přisuzuje snaze o parazitování na problému. Na stránkách sbírky proto není telefon, jen mail. Na něm David, jak se přesvědčil autor textu, reaguje prakticky okamžitě.

„Domluvil jsem se v nemocnici, že kolem této sbírky se nebude dělat žádné PR, žádné fotky z předávání peněz. Naše role je jen ta, že jsme ji založili a poslali první peníze,“ vysvětlil David Veselý, čtyřiačtyřicetiletý odborník na zavádění umělé inteligence do obchodu.

Jeho počin kladně hodnotí a děkuje za příspěvky ředitel nemocnice Roman Mrva. „Plicní ventilátory nám pomohou zachránit život pacientů s nejtěžšími příznaky Covid-19. Tyto přístroje ale budou pro naší nemocnici velmi užitečné i v budoucnu, až koronavirus porazíme,“ uvedl a technický ředitel Jan Kolbaba k tomu dodal: „Každá koruna, kterou tímto způsobem darujete na nákup plicní ventilace, přispěje k záchraně lidských životů.“

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník