Nyní vláda schválila program dotovaných zdravých potravin pro školáky. Neochucené mléko a mléčné výrobky by tak děti od příštího školního roku měly dostávat zdarma.

Čtěte: Benešov zažil druhý ročník literárního festivalu

Školy v regionu se ale o zdravé stravování dětí již starají. Většina školních jídelen nabízí alespoň jedno ovoce týdně k obědu. Řada škol také poskytuje automaty na mléko či jiné programy, které žákům zajistí mléko, zeleninu a ovoce přímo do školní lavice.

Jak nahlížíte na zdravé potraviny ve školách?

Ovoce do škol

Na zdraví svých žáků myslí i základní školy na Benešovsku. K programům Mléko do evropských škol i Ovoce do škol se zapojily obě vlašimské školy. Díky tomu dostávají děti z prvního stupně ovoce jednou týdně zdarma a mléko dokonce žáci všech tříd. Základní škola Trhový Štěpánov zajišťuje svým žákům stejné podmínky a s programy jsou spokojení. Především mléko vítá řada žáků a výrobky si objednávají.

Krátce: Šikovné ruce budou tvořit tradiční velikonoční výzdobu

Na Kolínsku už na sklonku minulého roku zavedla mléko ve škole například Základní škola Cerhenice. Pro první stupeň má také program Ovoce do škol, což spočívá v tom, že každé pondělí dostanou žáci nižšího stupně zdarma kus ovoce či zeleniny, jablko, hrušku, pomeranč, papriku, či rajské jablko. „Jako velký zastánce zdravé výživy doufám, že naše žáky přimějeme k větší konzumaci ovoce," řekla ředitelka školy Klára Zubíková. V tomto má škola oporu i ve školní jídelně, kde je k jídlu ovoce alespoň jednou týdně.

Mléko i zeleninu mají také na 1. základní škole Kolín. „Děti si pro mléko i ovoce celkem chodí," zhodnotili pracovníci školy.

Kupují i starší děti

Ani na Základní škole Jana Palacha v Kutné Hoře nezapomínají na ovoce a zeleninu a děti si rovněž mohou objednat mléko. „Bereme ochucené mléko, kdy vyjde jedna krabička na čtyři koruny," uvedla ředitelka základní školy Jaroslava Drabešová. Zájem o školní mléko je veliký a objednávají si ho pravidelně i druhostupňoví žáci. I Základní škola T. G. Masaryka v Kutné Hoře nabízí žákům školy již v tuto chvíli mléčné výrobky. Na Základní škole Žižkov mají automat na školní dotované mléko. Automat je umístěný v přízemí školy a funguje na čipy, které děti používají i ve školní jídelně. Díky tomu mají rodiče přehled, kolik děti utratí. V automatu děti najdou kromě mléka i mléčné tyčinky.

Nepřehlédněte: Jarního úklidu se dočká i příroda na Benešovsku