Kanaďané si od toho slibují větší kontrolu nad distribucí, vyšší bezpečnost uživatelů a likvidaci nelegálního prodeje. Jen pro dokreslení, v Kanadě užívání marihuany zakázali v roce 1923. Už sedmnáct let ji tam však lidé mohou legálně používat pro léčebné účely.

To už mohou i pacienti z Česka, i když někteří mají problémy se zákonem. Kanada však není prvním státem s tak liberálním marihuanovým zákonem. Před pěti lety měkkou drogu povolila Uruguay. Hulit bez postihu mohou ale i lidé v některých státech USA.

V jaké formě bude přijat, pokud se tak stane, český zákon o legalizaci marihuany, není jisté. Zákonodárci jistě nastudují zákon kanadský. Ten například dovoluje kupovat drogu v obchodech i na e-shopech od výrobců s licencí. Dospělí Kanaďané, tedy ti nad 18 let, u sebe na veřejnosti mohou mít nejvýše 30 gramů drogy. Některé provincie ale pro užívání indického konopí stanovily o rok vyšší věkovou hranici a přidávají i další pravidla. Třeba vymezení místa, kde se smí kouřit.

O nutnosti stanovení přesných pravidel užívání marihuany, hovoří také votický starosta Jiří Slavík (KDU-ČSL). „Byl bych pro legalizaci, ale za přísných regulací,“ řekl a připomněl, že v Česku existuje nelegální trh s marihuanou, což horší, než možnost beztrestného užívání. „Navíc si myslím, že je po zakázaném zboží vždy větší poptávka, než po běžně dostupném,“ doplnil.

Veronika Čermáková, mluvčí Policie ČR Benešov o debatě, zda povolit, či zakázat oficiální prodej marihuany, podle svých slov dosud ani neslyšela. „Proto jsem o tom ani nepřemýšlela,“ uvedla. To její bývalý kolega, nyní velitel Městské policie Benešov, Radek Stulík, má naprosto jasno. „K takovým snahám se stavím jednoznačně negativně. Určitě nejsem pro legalizaci,“ potvrdil.

Jednoznačně kladný názor na legalizaci marihuany má naopak televizní, filmový a divadelní režisér Jaroslav Hanuš, čerčanský radní. „Pokud má látka pozitivní dopad na zdravotní stav uživatele, a to prokazatelně má, jsem pro legalizaci užívání marihuany. Navíc je tento léčebný prostředek pro řadu lidí nyní cenově nedostupný, tak proč ho nezlegalizovat a učinit dostupnějším?“ ptá se režisér.

Neutrální postoj k legalizaci marihuany zaujímá starosta Benešova Jaroslav Hlavnička. „Ač kouřím, nehulím,“ reagoval se smíchem. „Marijánku si stejně spousta lidí pěstuje sama, proto nemám k jejímu používání žádný vyhraněný názor. Pokud bych měl o povolení hlasovat, ruku bych nejspíš nezvednul. Ale uživatele, jestliže užívají marihuanu v přijatelné míře, neodsuzuji. Hulení trávy je pořád lepší, než šňupání koksu,“ dodal s úsměvem Jaroslav Hlavnička.

Podobně, pokud se týká hlasování, by se zachoval i vlašimský starosta Luděk Jeništa, zapřisáhlý nepřítel kouření, bývalý vrcholový a stále aktivní sportovec a také někdejší zákonodárce. „V Senátu bychom o tématu hovořili na seminářích i veřejných slyšeních a poučili by nás odborníci. V tuto chvíli, co o tom vím, bych pro legalizaci ruku nezvednul,“ potvrdil, i když přiznal, že úplně proti legalizaci, není.

„Lepší by ale bylo, kdyby to zůstalo v současných mezích. Jasné je, že si každý na zahradě „kytku“ nevypěstuje, takže by k úplnému potlačení černého trhu nejspíš nedošlo,“ míní. Jeništův postoj vychází z přesvědčení, že měkká droga může být předstupněm užívání drog tvrdých. Paralelu přitom vidí v užívání alkoholu.

„Znám ve Vlašimi několik mužů, kteří si kdysi denně dávali šest piv a jednoho panáka. Nyní pijí osm kořalek a dvě piva a už v tom lítají,“ doplnil Jeništa konkrétní případy s tím, že by pro Česko bylo nejspíš nejlepší, kdyby počkalo na výsledky, k nimž dojdou za několik let v Kanadě. „Zákaz kouření cigaret Česko přijalo také jako jedna z posledních zemí a na základě zkušeností jiných států,“ dodal.

Anketa: Jste pro legalizaci užívání marihuany?

Jaroslav Hlavnička, starosta, Benešov:
Pokud bych měl o povolení užívání marihuany hlasovat, ruku pro bych nejspíš nezvednul. Marijánku si stejně lidé už pěstují. Ale spotřebitele marihuany, jestliže ji užívají v přijatelné míře, vůbec neodsuzuji. Nakonec si myslím, že takové hulení trávy je pořád lepší, než šňupání koksu.

Luděk Jeništa, starosta, Vlašim:
Lepší by bylo, kdyby to zůstalo v současných mezích. Nejsem přesvědčený, že by došlo k úplnému potlačení černého trhu. Měkká droga ale může být předstupněm užívání drog tvrdých. Znám několik mužů, kteří si denně dávali šest piv a jednoho panáka a nyní pijí osm kořalek a dvě piva.

Jiří Slavík, starosta, Votice:
Pro legalizaci užívání marihuany bych byl, pokud by proces měl přísná pravidla. Důvod je zřejmý – po zakázaném zboží je vždy větší poptávka, než po běžně dostupném. Navíc u nás už existuje nelegální trh s marihuanou a to je určitě horší, než možnost beztrestného nákupu a užívání.

Jaroslav Hanuš, režisér, Čerčany:
Na legalizaci marihuany mám jednoznačně kladný názor. Pokud má látka pozitivní dopad na zdravotní stav uživatele, a to prokazatelně má, jsem pro její legalizaci. Navíc je tento léčebný prostředek pro řadu lidí nyní cenově nedostupný, tak proč ho nezlegalizovat a učinit dostupnějším?