Pod střechou žluto-červeného stanu v areálu bývalého zemědělského výkupu se benešovským divákům představí například vzácní sibiřští tygři, pumy, ale i klauni, akrobaté a žongléři.

O cirkusu, ale především o svých zvířecích miláčcích si s redaktorkou Benešovského deníku povídal principál jednoho z největších cirkusů v České republice Jaromír Joo.

Má seriál Cirkus Humberto něco společné s vaším cirkusem?
No samozřejmě. Můj dědeček Felix Joo mi vyprávěl, jak Eduard Bass doprovázel nejrůznější cirkusy, včetně toho našeho, na jejich štacích, a tím nabíral zkušenosti, které potom zúročil právě ve své knize, jenž byla později i zfilmována. A já si v tom seriálu i zahrál. Až tam uvidíte mladého, pohledného žongléra, tak to jsem já (smích).

V kterém roce byl Cirkus Jo-Joo založený?
V roce 1792 mým pra, pra, pra dědečkem, který se tuším jmenoval Ignác. Já už jsem sedmá generace, moji vnuci devátá, takže si tím jménem nejsem úplně jistý. (Jako hrdý dědeček se pochlubil, že jeho vnuci vystupovali v soutěži Česko Slovensko má talent, a bez sebemenšího zaváhání poroty postoupili dál Poznámka redakce).

Nedávno se vám narodilo mládě pumy. Jak se jmenuje?
Máte pravdu. Před šesti týdny se nám narodila Kiara a jejími kmotry jsou dva tělesně postižení kluci z Kociánky z Brna. Oni k nám jezdí v létě na dovolenou. A nejen tito kluci, ale i další podobně postižení z celé České republiky. My hrajeme pro všechny dětské domovy či stacionáře zcela zdarma.

Podle čeho dáváte svým zvířecím miláčkům jména?
Tak třeba jedna puma se jmenuje Van-Chaj. To jsme hostovali v Číně, v Honkongu a já byl zrovna v jenom z největších kasin na světě. Zrovna, když jsem vyhrál osmdesát tisíc dolarů, a automat na mě křičel van-chaj, van-chaj, což česky znamená štěstí, mi zavolal syn, aby mi řekl, že se nám narodila puma. A já mu řekl, ať se jmenuje Van-Chaj. Když se narodila Kiara, tak to jsem nic nevyhrál, ale myslím si, že už to je samo o sobě velká výhra. Protože jenom v letošním roce se nám narodilo sedm sibiřských tygrů, americká puma, několik kosmanů zakrslých, nejmenších opiček na světě, lamy a jedno mongolské dítě. Naše hadí žena je z Mongolska, a ta porodila synka ve stejný den, jako se narodila naše Kiara.

Vaší největší chloubou jsou sibiřští tygři. Jak je rozmazlujete?
Říká se o mně, že zatímco na zvířata jsem hodný, na lidi jsem pes. A je to pravda. A jak rozmazluji tygry? Milují šlehačku. Kdybych to nehlídal, tak by spořádali litry. No a jinak se s nimi mazlím, spím s nimi v kleci. To hlavně, když chci mít klid od lidí. Tam za mnou nemůže ani manželka (smích).

Jak řešíte krmení pro všechny svoje zvířata?
Veškeré šelmy spořádají v průměru 250 kilogramů masa denně. Část si produkuji na svém statku sám a zbytek z nucených výseků. Když jezdíme po vystoupeních, mám v rezervě deset plných mrazáků a jinak jsem předem domluvený na jatkách a podobně. A takhle podobně je to se vším. S pilinami na podestýlku, se senem pro lamy a koně. Něco si vezu a zbytek řeším na místě. A také máme sponzory.

Vy jste zapsaný i v knize rekordů. S čím?
Ano. Jsem držitelem světového rekordu s hlavou v tygří tlamě. Bylo to 25 vteřin, ale mě to připadalo jako hodina. Pak jsem také držitelem rekordu v jízdě na tygrovi či pobytu v kleci s tygrem. Ale to je spíš reklamní záležitost.

Co zranění?
Těch je nepočítaně. Pokud to není na šití, tak to neřeším. A když už je potřeba jehla a niť, tak jdu za manželkou. Do nemocnice nejezdím.

Všimla jsem si, že Borneo má něco s okem?
Borneo je z dvojčat a matka ho odmítala krmit. Až po nějaké době jsme zjistili proč. On měl třetí víčko, tedy ve volné přírodě by nepřežil, a proto ho odmítla krmit. Takzvaní odborníci mi radil ho utratit. Ale já také vidím špatně na jedno oko a nikdo mě neutratil. Tak jsem vzal lahev, naučil ho na ní a od té doby jsme nejlepší kamarádi.

V kterém roce jste se stal majitelem svého vlastního cirkusu?
Hned po sametové revoluci jsem si od rodiny půjčil peníze, ve Francii si pořídil starší cirkusové šapitó, odjeli do Skandinávie. Tam jsme získali jméno, vydělali peníze a vrátili se do Čech dokázat, že cirkus Jo-Joo je nejlepším cirkusem v zemi. A podle názorů diváků se nám to povedlo.