Další desítky lidí z Benešovska se už příští měsíc ocitnou v existenční nejistotě. Jejich zaměstnavatel jim totiž včera oznámil, že už je nepotřebuje.
„Přišlo mi hlášení z Kavalieru Sázava, že v únoru propustí devadesát lidí,“ sdělil neblahou zvěst ředitel Úřadu práce Benešov Petr Němeček.
Informaci potvrdil i předseda odborů v Kavalieru Jaroslav Daneš. „Mezi propouštěnými jsou jak dělníci, tak úředníci z kanceláří. Propouštění se omezilo jen na takzvané režijní pracovníky, kterých v továrně zůstane sotva únosné množství. Naštěstí ale nepostihlo lidi, kteří se přímo podílejí na výrobě. Ta se nezastavuje a jede dál podle plánu,“ řekl šéf sklářských sázavských odborů.
Co bude dál? Ve druhém čtvrtletí by Kavalier mohl získat nový vlastník. Jak se zachová, to nikdo netuší.
O hromadném odchodu ze zaměstnání psal Benešovský deník už ve čtvrtek. Týkalo se poříčské továrny na výrobu svařovacích stolic Kemper.
Jeho představitelé se k problematice propouštění nechtějí zatím vyjadřovat, ale situaci v Poříčí alespoň potvrdili. Kolik pracovníků Kemper pustil? Šedesát?
„Tolik jich rozhodně není,“ vysvětlovala Ivana Sládková ze sekretariátu vedení společnosti.
Přesné číslo uvedl až ředitel úřadu práce.
„Za leden je to třiačtyřicet lidí,“ řekl Němeček s tím, že povinnost o ohlašování hromadného propouštění Kemper neporušil, protože do tohoto stavu se lidé, jimž končí pracovní smlouva na dobu určitou, nezapočítávají. A právě to je případ většiny těch, kteří z továrny v Poříčí odešli. Měli totiž podepsanou smlouvu na jediný rok. Tím se zaměstnavatel efektně vyhnul povinnosti vyplácet takzvané odstupné. To, ve výši tří měsíčních platů, získal vzhledem k tomu, že měl podepsanou smlouvu na dobu určitou, i muž z Týnecka.
„Stejně je to pro mě a mou rodinu těžká situace,“ posteskl si při cestě k registraci do benešovského úřadu práce.
„Je to smutné. Kemper je dobrá firma, která se k zaměstnancům chová slušně,“ zhodnotil Petr Němeček, šéf úřadu práce.
Ani on ale nedokáže předpovědět, kam až vlna propouštění zajde nebo kde se zastaví. Jednatel společnosti Kemper Theo Hessing odjíždí už příští týden do Dortmundu k vedení společnosti. Právě tato porada bude možná jednou z klíčových. Rozhodne nejspíš o osudu nebo dalších krocích poříčské továrny.