Nový grafikon přináší od neděle 9. prosince na železniční trati Benešov – Vlašim – Trhový Štěpánov pro cestující zásadní změnu. Z motoráčků zmizí vlakvedoucí, takže cestujícím, nastupujícím na neobsazených zastávkách, bude prodávat jízdenky strojvedoucí. Ti se na zacházení s elektronickou pokladnou v minulých týdnech zacvičovali.
Podle interních směrnic budou mít také za povinnost kontrolu jízdních dokladů i jejich řádné označení ve strojku u pasažérů, nastupujících ve stanicích Benešov, Postupice. Vlašim a Trhový Štěpánov, kde fungují osobní pokladny. Podle zkušeností ze Sedlčanky se takové přepravní kontroly odehrávají pouze sporadicky, zvláště pokud má spoj zpoždění. V prvních týdnech však musí cestující počítat s namátkovými kontrolami ze strany revizorů.
Počet spojů v obou směrech se začátkem platnosti nového jízdního řádu nemění, lidé si ale musí zvyknout na posun časových poloh odjezdů u řady vlaků o pět až dvacet minut.
Na trati Olbramovice – Sedlčany jsou ve všedních dnech změny minimální. Pozor si pravidelní zákazníci ČD musí dávat především o víkendech, kdy jsou odjezdy oproti všedním dnům posunuté až o půl hodiny.
Na trase z Ledečka do Kolína jsou změny minimální, pouze z grafikonu zmizely víkendové vlaky na objednávku mezi Uhlířskými Janovicemi a Bečváry, jež pod názvem „Podlipanský motoráček“ provozovala společnost Klub železničních cestovatelů. Na sousední lokálce ze Zruče nad Sázavou do Kutné Hory se fakticky také nic nemění. Jedinou zajímavostí je motorový expres společnosti Railtrans, jedoucí 21. června z Varnsdorfu a Žitavy do stanice Kutná Hora město a zpět.
Jízdní řád tratě Čerčany – Světlá nad Sázavou povýšil víkendový zrychlený osobák vedený klasickou soupravou z Prahy Smíchova do Zruče a zpět na spěšný vlak. Grafikon také opět zavádí ve vybraných termínech zvláštní spěšný vlak „Posázavské linky“ tažený parní lokomotivou a nově „Posázavský Pacifik“ vedený motorovým vozem stejnojmenné společnosti a „Posázavský motoráček“ provozovaný Klubem železničních cestovatelů. Pro běžné cestující v sobotu začne nově v půl osmé večer jezdit ze Sázavy-Černé Budy do Čerčan motorák.
Na trati Čerčany -Vrané nad Vltavou – Praha větší posuny pravidelných spojů nebudou a během roku se na trati kolem vody objeví několik mimořádných rekreačních vlaků.

 

Jízdní řády ke stažení

Praha - Čerčany ZDE

Ledečko - Kolín ZDE

Olbramovice - Sedlčany ZDE

Kutná Hora - Zruč nad Sázavou ZDE

Čerčany - Světlá nad Sázavou ZDE

Benešov - Vlašim ZDE