Pákové baterie, antikorové várnice, hrnce. I takovým zařízením museli provozovatelé jídelen vybavit místa, kde se vaří obědy či připravují svačiny. Jinak jim hrozila sankce ze strany Evropské unie. Teď, jak se ukázalo, byli Češi zase papežštější než papež.
„U nás se to týkalo školních jídelen. Ty doznaly úprav v souladu s údajnými požadavky Unie,“ vysvětluje místostarosta Benešova Roman Tichovský s tím, že se později ukázalo, že ne všechny požadavky, které na provozovatele jídelen byly nahrnuty, byly skutečnými požadavky bruselských byrokratů.
Přesto, požadavky byly splněny a české školní jídelny, včetně benešovských, jsou na tom nyní po technické stránce velice dobře.
Ani to ale neznamená, že do jídelen a jejich zázemí už Benešov nebude dávat další peníze.
Letos čeká například jídelnu v Jiráskově ulici rekonstrukce vzduchotechniky. Vyžádal si jí tlak hygieniků. Z rozpočtu práce odčerpají pět milionů korun. Stejnou akci už má město za sebou v ZŠ Dukelská.
Změny ale letos čekají i na jídelnu u ZŠ Dukelská. Strávníky tam nejsou pouze žáci, ale i dospělí, kteří ve škole nepracují. Kvůli zamezení jejich vstupu do prostor mimo jídelnu, tam bude probourán nový vchod.
„Cizí lidé, kteří půjdou jen do jídelny, už nebudou procházet šatnami,“ vysvětlil místostarosta Roman Tichovský. Práce a materiál budou město stát 1,6 milionu korun.
Všechny změny, které školní jídelny v Benešově potkaly a ještě je čekají, hradí ze své režie město. „Navyšování ceny jídel není možné, náklady na rekonstrukce nemůžeme někam rozpouštět,“ připomněl Tichovský.
Vybavování, jakkoli kritizované, má nyní nesporný přínos. „Mnohde v západní Evropě na tom tak dobře, jako my, nejsou,“ dodal s úsměvem Tichovský.