Do voleb vstoupil na čtvrtém místě středočeské kandidátky nového politického subjektu TOP 09. Ovšem ne jako jeho řadový člen, nýbrž bez politické příslušnosti.

Ve Středočeském kraji ho do sněmovny poslalo 4,08 procenta voličů, tady celkem 4526 lidí. Výsledky hlasování sledoval doma s rodinou.

„Měl jsem tam všechny děti,“ dokládá.

Ještě před tím se ale s manželkou vsadil, že se do sněmovny nedostane. „Prohrál jsem,“ přiznává bez náznaku lítosti. „Musím teď zaplatit přestavbu bytu,“ dodal.

Jste teď už jistě poslancem. Současně jste ale také středočeským zastupitelem, zastupitelem Vlašimi a jejím starostou. Ponecháte si všechny tyto politické funkce?

Zatím ano. Alespoň do podzimních komunálních voleb. Pak se uvidí.

Jste překvapený z výsledků voleb?

Jsem překvapený opravdu hodně. Samozřejmě příjemně. Voliči mě tentokrát nezklamali. Jasně řekli politickým stranám a zejména některým jejich elitám, jaký mají názor na jejich vystupování, jednání a chování. Samozřejmě se vyjádřili jasně i na to, kam by měl stát směřovat, jak by se měl rozpočtově chovat.

Kdo by měl podle vašeho názoru sestavovat Vládu České republiky?

Je v silách pana prezidenta, aby zjistil jaký koaliční potenciál ta která strana má. Je tradicí, že vítěz voleb sestavuje vládu. Pokud to ale bude tak, že ČSSD koaliční potenciál mít nebude, nezdržoval bych to a pověřil tím pana Nečase. To vše by ale mělo následovat až tehdy, jestliže bude mít prezident jasné signály od středo–pravicových stran, že do koalice jsou.

Co pro vás úspěch při parlamentních volbách znamená?

Je to pro mě další politický postup. Pokud bych použil sportovní terminologii, tedy do první ligy. Bude to pro mě určitě úžasná zkušenost. Především si ale nesmírně vážím důvěry voličů, kterou mi dali zejména v našem regionu. Na druhou stranu jsem ale kdovíjak nevýskal a neslavil, protože to zároveň cítím, jako ohromný závazek. Strašně nerad bych pracoval ve sněmovně, kterou jsem sledoval v minulém volebním období. Způsob práce, který předváděli moji předchůdci, byl něco děsivého. Předpokládám, že tato sněmovna bude o něčem jiném a že pragmatismus zvítězí nad hrubostí. Až volební emoce opadnou, bude jasné, že výsledek voleb je pro republiku pozitivní. Nemyslím si, že to bude ale jen ze strany koalice. Současně také věřím, že to tak bude i ze strany opozice. Je potřeba se na řadě témat shodnout a to například na reformě důchodu, zdravotnictví. Ve sněmovně by měla zavládnout dělná atmosféra, abychom s problémy pohnuli. Bude ale na nás, abychom hned na začátku splnili věci, které jsme deklarovali před volbami. Jsou jimi například omezení imunit či zdanění náhrad poslanců. Jsou věci, které prostě musíme udělat a tím dát voličům signál, že jsme o nich nemluvili a nepsali jenom pro to, aby jsme získali jejich hlas.

Čemu byste se ve sněmovně chtěl věnovat důsledněji?

Když jsem si nyní důkladněji prohlížel rozdělení jednotlivých výborů a podvýborů sněmovny, byl jsem překvapený, kolik jich je. Nejbližší mi ale bude určitě školství a sport. Možná také témata týkající se komunální politiky.

Když byl poslancem František Vnouček, nejen, že schvaloval zákony či jejich změny, ale byl současně také jakýmsi lobbistou. Právě on dokázal na Benešovsko „přihrát“ doslova statisíce, možná miliony korun, které by stát investoval do jiných částí republiky. Přijmete i vy takovou roli?

Nenazýval bych to lobbingem. Příhodnější je nazvat to efektivním využíváním peněz pro region, který znám. Vím o problémech, které tady lidi pálí, proto se budu zabývat jimi, ne třeba situací na Mladoboleslavsku. Otázkou ale je, jaké k tomu budu mít možnosti. Předpokládám, že porcování medvěda nebude, protože na to stát nemá peníze. Budu se ale snažit našemu regionu pomoci v rámci svých možností. Pokud to budou peníze, tak určitě ne prostředky, které budou přihrávané kamarádům a známým, ale peníze, které musí být efektivně využité tam, kde jsou potřeba.

Luděk Jeništa se narodil se 8. srpna 1961 ve Vlašimi, je podruhé ženatý, má dohromady čtyři děti. Vystudoval vlašimské gymnázium a Pedagogickou fakultu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Učil ve Vlašimi na základní škole na I. stupni, podzději se stal ředitelem ZŠ. Od roku 2002 až dosud je starostou Vlašimi, od roku 2008 krajským zastupitelem. Je také předsedou mikroregionu Podblanicko. Mluví německy a rusky. Pět let byl juniorským reprezentantem Československa ve stolním tenisu, zúčastnil se čtyř evropských šampionátů, z nichž má sedm medailí. Je mistr Československa ve dvouhře mladších i starších žáků, juniorů a také ve čtyřhře mužů s Jindřichem Panským. Sedm let hrál nejvyšší soutěž ve stolním tenisu za VŠ Praha, sedmnáct let i německou oberligu a regionalligu za Fortunu Passau a TTC Pfarrkirchen. Osmnáct let hrál také okresní přebor v kopané.

Rozhovor s poslancem Václavem Zemkem najdete ZDE.
Rozhovor s poslancem Janem Vidímem najdete ZDE.