Přesto i tam budou o povolební spolupráci v zastupitelstvu vítězové jednat. Podle Luďka Jeništy s tím ale začnou po čtrnáctidenní pauze. Tu si VPM stanovila po triumfu kvůli lhůtě, během níž lze výsledky voleb oficiálně zpochybnit a vyvolat případné přepočítávání hlasů. „Nepředpokládám ale, že by tomu tak mělo být,“ řekl vlašimský starosta.

To v Benešově bylo uspořádání koalice už od vyhlášení výsledků také dobře předvídatelné. Jednání vítězů z Volby pro město Benešov, kteří získali 11 mandátů z 23 možných, skončila v úterý večer.

Volba pro město Benešov ale jednala jak s Občanskou demokratickou stranou, Starosty a nezávislými, tak s novým subjektem v benešovském zastupitelstvu, Piráty s podporou Zelených. „Právě s těmito třemi stranami vzniká koalice, ale žádné personálie ještě konkretizovat nemohu,“ vysvětlil Jaroslav Hlavnička, lídr VPM a kandidát na starostu Benešova.

Ve Voticích už čekají jen na potvrzení dohodnutého nejvyšším orgánem města, zastupitelstvem. To se při veřejné schůzi sejde, stejně jako v Benešově, poslední říjnovou středu. „Máme už podepsanou koaliční dohodu, ale zítra, ve čtvrtek 18. října, se uskuteční ještě schůzka, která doladí náš koaliční program,“ potvrdil starosta Votic Jiří Slavík.

Jeho vítězná, šestimandátová strana Votičáci s podporou TOP 09 a STAN, se domluvila s občanskými a sociálními demokraty a také s Nestraníky. Ti vítěze podpoří dalšími šesti hlasy, což sboru dává pohodlnou většinu. ANO, komunistům a SPD tak zůstane se sedmi zastupiteli role opozice.

„Potřebnou, těsnou, desetičlennou většinu, jsme při jednáních získali rychle, ale chtěli jsme koalici širší. ČSSD sice nebude zastoupena v městské radě, ale bude nás přesto podporovat,“ vysvětlil Jiří Slavík s tím, že jednání byla klidná a racionální. „Jsem rád, že jsme nikoho nemuseli přemlouvat, a že volební subjekty samy chtěly podpořit stávající vedení města a zachovat dosavadní trend vývoje Votic,“ dodal.

V radě zasednou kromě starosty i další dva členové Votičáků a do pětice je doplní Nestraníci a ODS. Votice budou mít opět dva místostarosty a jen dva uvolněné politiky. Jedním z nich je starosta, druhým, zastupitel z ČSSD. Neuvolněným místostarostou a starostovým statutárním zástupcem, by se měl opět stát Jan Kučera z ODS. Post druhého neuvolněného místostarosty obsadí Jaroslava Pokorná z Nestraníků.

To v Týnci už má současné vedení města v čele se starostou Martinem Kadrnožkou (VPM – 6 mandátů) a místostarostou Bedřichem Pešanem (ODS - 3) také jasno. Devět křesel v zastupitelstvu se 17 členy je postačující většina.
„Předběžně dohodnuti jsme, výsledek se ukáže až na ustavujícím zastupitelstvu,“ řekl starosta.

Na otázku, proč do pětičlenné rady nepozval i zástupce dvou stran s třetím a čtvrtým nejsilnějším mandátem, ale těch z chvostu výsledkové listiny, uvedl: „Koalici jsme skládali, abychom vytvořili funkční celek. Otevřená radnice se už před volbami prezentovala jako opoziční sdružení, proto jsme je do rady, stejně jako ČSSD nepozvali,“ dodal lídr VPM.
Rada by tak měla mít stejné složení, jako dosud. Ustavující zastupitelstvo by se mělo konat, pokud někdo nepodá proti výsledkům námitku, ve středu 31. října.