„Nejdůležitější je, že jsem se domluvili,“ hodnotí pragmaticky výsledek rozhovorů místostarosta Benešova Roman Tichovský, lídr ODS.

VPM, ODS a TOP 09 se dohodly nejen na spolupráci po prvním ustavujícím zasedání zastupitelstva, které by se mělo konat 10. listopadu, ale také na tom, že do té doby nebudou jejich zástupci jednat s ČSSD a KSČM. Zároveň ale také na tom, že neprozradí nic, co je pro řadu lidí dosud v utajení. Například to, že na veřejnost nepronikne nic o nových funkcionářích v čele benešovské radnice. I tak se ale dá předpokládat, že Tichovský svůj post nejméně obhájí.

Memorandum, které dohodové strany přijaly, podepsal kromě vítězů z VPM a ODS také Luboš Balata, lídr nové strany TOP 09.

„Jednání o spolupráci pro mě byla velká škola,“ přiznal Balata, mezi zastupiteli naprostý nováček. „Myslím ale, že výsledek rozhovorů je pro Benešov ta nejlepší z možných variant,“ zhodnotil.

Právě to si ale nemyslí lídr KSČM Ivan Cinka, mezi zastupiteli ostřílený matador.

„Volby ukázaly, že občané chtějí změnu. Sice k ní došlo, ovšem pouze částečně,“ je přesvědčený Cinka. „Ti, kteří řídili město dosud, na něj budou mít vliv dál,“ naráží na možnou variantu s Tichovským, jako staronovým místostarostou. Podle lídra komunistů se nyní znovu jasně ukázalo, že VPM má mnohem blíž k ODS, než k ČSSD.

„Názor koalice ctím, ale nesdílím,“ řekl včera Petr Hostek, jednička ČSSD. „Tou nejbohatší nevěstou jsme byli my a jestli oni chtějí komunální politiku stavět na ideologii, je to špatné. Díra v chodníku není levicová ani pravicová. Myslím si, že díky tomu, že kraj je náš, mohli jsme využít znalostí, schopností a známostí k tomu, aby se Benešov měl podstatně lépe. Myslím, že oni budou mít podstatně větší problémy dosáhnout na spoustu věcí, než bychom měli my,“ dodal Petr Hostek.