Pro jednoho noční můra či zkažený celý den, pro jiného naopak štěstí nebo nic, co by stálo za zamyšlení.

Mnoho lidí přisuzuje tomuto dni nadpřirozené síly. Cokoliv negativního se stane, je to jen a jen jeho vinnou.

Své o to zřejmě věděl i český básník Karel Jaromír Erben, který v básni Vodník použil rým: „Pátek nešťastný je den, nechoď dceruško k vodě ven.“
„Já na pověry nevěřím. Je to nesmysl. A jak se říká: „Pověra je hůl a kdo jí věří je vykastrovaný býk,“ uvedla jedna starší paní, která nechtěla kvůli své prostořekosti uvést do novin svoje jméno.

I další dotazovaní respondenti se spíš přikláněli k názoru, že pověry jsou pouze ničím nepodložené výmysly a proto není třeba jim přikládat jakoukoliv váhu.

Našli se ovšem i tací, kteří neměli na pátek třináctého žádný názor.

„Dejte mi pokoj. Já o tom nic nevím,“ nebo „Já vám to řeknu a budu z toho mít malér.“

Shodou okolností měli tento postoj lidé ve věku mých prarodičů. Mladí se svůj názor, že pověry, ať už nesoucí smůlu či naopak štěstí, nemají věcný základ a tedy jsou holý nesmysl nebáli vyslovit.

A co vlastně lidi vede k tomu, že se staví k pátku třináctého nebo k černé kočce přes cestu tak negativně?

Jak uvádí Wikipedie: „Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.

Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.“

Ovšem, co nutí, nás lidi, k tomu, abychom si poté, co nám přeběhne černá kočka přes cestu třikrát odplivli nebo překřížili prostředníček přes ukazováček zůstává otázkou.

Dneska právě pátek a k tomu třináctého je. Bude znamenat pro naše zlaté hokejové hochy z Nagana další stupínek ke zlaté medaili na Mistrovství světa nebo naopak nepříjemnou bramborovou medaili?

ANKETA: Jste pověrčiví? Věříte na pátek třináctého?

Petra Hálová,
Benešov

Na pátek třináctého věřím. Takže až půjdu ven, raději se na přechodu třikrát rozhlédnu, než vstoupím do silnice. Celkově budu celý den ostražitější. Jsem dost pověrčivá, proto věřím třeba i na černou kočku přes cestu.

Lucie Kučerová,
Drahňovice

Podle mně přináší pátek třináctého štěstí. V tento, pro mnohé obávaný den, jsme letěli například na dovolenou a bylo to skvělé. Myslím si, že ne smůlu, ale štěstí nosí třeba i právě zmiňovaná černá kočka přes cestu.

Jiří Bunda,
Přestavlky u Čerčan

Já pověrčivý nejsem. Nevěřím na pátek třináctého, na černou kočku přes cestu ani na to, že kominík nosí štěstí. Podle mého názoru jsou pověry nesmysl. Pátek třináctého beru, jako každý jiný den.

Jiřina Bachová,
Benešov

V duchu si sice říkám, že je dneska pátek třináctého, ale nevěřím na to. Zatím se mi nikdy nestalo v ten den nic výjimečně špatného ani dobrého, takže nevím, co bych si o tom měla myslet. Nevěřím ani na další pověry.

Zdena Kotoučová,
Benešov

Nevěřím na pátek třináctého ani na žádné jiné pověry. Myslím si, že je to hloupost. Jestli se má něco stát, tak se to stane, bez ohledu na to, co je za den a datum nebo jestli potkáte na ulici kominíka či jeptišku.