Takových ujištění představitelů Benešova o zahájení stavby jste četli na stránkách Deníku během uplynulých let několik. Na vině odkladů stavby byla především snaha Benešova získat na její realizaci dotace. To se ale nikdy nepodařilo a výsledek byl vždy stejný – posunutí na další rok.

„Letos se už opravdu začne budovat,“ ujistil místostarosta Benešova Roman Tichovský, který je zodpovědný na radnici především za investiční akce města. „V rozpočtu na letošek na tuto stavbu zastupitelé schválili dvacet milionů korun,“ potvrdil.

Celou stavbu tak město zaplatí z vlastních peněz a také prostředků, které získalo či získá od vlastníků přilehlých nemovitostí.

A právě tak vysoká investice zaručuje, že se dílo nezadrhne hned po prvním kopnutí do země. Oněch dvacet milionů korun poslouží na zbourání objektů, které leží na trase budoucí spojnice mezi Dukelskou a Vnoučkovou ulicí. Stačí i na vybudování veškerých inženýrských sítí, tedy kanalizace, vodovodu a elektřiny. A dělníci podle plánů by měli také stihnout zabetonovat i obrubníky a připravit celou ulici na pokládku živičné směsi.

„Začne se kvůli kanalizaci stavět z Vnoučkovy ulice, tedy z místa ležícího nejníže,“ vysvětlil Tichovský s tím, že další, už poslední fázi stavby, pokládku asfaltu a vybudování chodníků, má Benešov naplánovanou na počátek roku 2013. „Příští rok, přesněji do 30. června k začnou ulicí Karla Nového jezdit auta a chodníky využívat pěší,“ řekl místostarosta.

Věcí soukromých vlastníků pozemků přiléhajících k ulici Karla Nového je pak vybudování proluk a pasáží do Tyršovy ulice. „Takových proluk je asi pět. Věřím tomu, že majitelé tato místa pro veřejnost otevřou, protože pro jejich obchody to bude znamenat přísun zákazníků,“ míní Tichovský a odmítl, že by Benešov vlastníkům pozemků hradil náklady či jejich část na otevření pasáží a průchodů.

„Bude to právě naopak. Oni budou platit nám, přispívat na vznik infrastruktury. Teprve po té, co nám zaplatí, jim umožníme připojení. Podle propočtů by jejich příspěvek měl být zhruba dvanáct milionů korun,“ uvedl investiční místostarosta. „Jejich pozemky se připojením mnohonásobně zhodnotí.“

Podle Romana Tichovského se začne bourat v dubnu, stavět pak o prázdninách.