VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroslava Pokorná: Hledám potomky votických legionářů

/ROZHOVOR/ Votice - Sto let od vzniku Československa oslavují letos obce napříč republikou. Město Votice nebude výjimkou. Díky místnímu městskému kulturnímu centru, kterému již řadu let šéfuje Jaroslava Pokorná, se zájemci z Voticka dočkají několika tématických akcí, které historii neopomenou.

17.4.2018
SDÍLEJ:

Jaroslava Pokorná hledá potomky votických legionářů.Foto: Archiv Jaroslavy Pokorné

Příprava těchto událostí zaměstnává Jaroslavu Pokornou natolik, že v jejím životě je nyní prostor jen pro práci a rodinu. “Knížku jsem kvůli nedostatku času nepřečetla ani nepamatuji, a to čtení mám ráda odjakživa, stejně jako historii,” podotkla.

Při práci v kulturním centru se ale nyní s historií potkáváte více než dříve. O tu tedy ochuzena nejste.
Je tomu tak. Jelikož se letos připravujeme ve městě na dvě významná historická výročí, musím na některých akcích spolupracovat s historiky, pamětníky i vlastivědci, což vítám, protože o historii se zajímám a mám ji ráda. Město Votice si připomíná 700 let od první písemné zmínky. Stejně tak budeme oslavovat vznik Československa, a to řadou událostí.

A na jaké akci spolupracujete s historiky nejvíce?
Ke sto letům republiky připravujeme v kulturním centru velkou výstavu o první světové válce. Domnívám se, že první i druhou světovou válku je nutné připomínat. A v případě té první velké války je nutné říci, že určitě zapříčinila vznik našeho státu. Proto chceme zaujmout tématickou expozicí, která přiblíží ty osoby, které se podle mého o vznik státu zasadily nejvíce.

Komu tedy výstavu věnujete?
Zaměřila jsem se na legionáře z Votic a přilehlých osad. Bádání po jejich osudech mě nyní nejvíce zaměstnává. A při tom mi pomáhají nejenom historici, ale právě nejvíce pamětníci a starousedlíci z okolí. Sestavila jsem ve spolupráci s Českou obcí legionářskou seznam 148 legionářů, kteří se buď na Voticku narodili, nebo se sem přistěhovali. Nyní vyzývám obyvatele, aby si seznam pročetli a v případě, kdy v něm najdou svého příbuzného, aby se mi ozvali. Díky jejich poznatkům pak výstavu sestavím.

A ozývají se vám lidé?
Ano, odezvu mám. Ale budu ráda za další. Mluvila jsem třeba s jednadevadesátiletým pánem, který legionářům z Voticka nosil obědy. Máme také velkou fotografii asi 45 legionářů z roku 1945. Na výstavu máme přichystanou i kompletní legionářskou uniformu. Jelikož přibývají i artefakty nejen od legionářů, ale také od vojáků z první světové války, bude výstava rozšířena o připomínku všech padlých ve velké válce.

Vy sama jste měla předka v legiích?
Nic takového jsem nedohledala. Když jsem ale hledala historické předměty z té doby v mých rodných Martinicích, u nás ve špýcharu, objevila jsem kufr z první světové války i s fotografií. Takže budu muset popátrat, zda i můj předek nebyl vojákem.

Co vás zaujalo při procházení seznamu legionářů z Voticka?
Zaujalo mě jedno jméno, které není v českých zemích obvyklé. Nakonec jsem vypátrala, že se jedná o předka mého souseda z Martinic, který se k nám do vsi nastěhoval, když mi bylo šest let. Vůbec netušil, že jeho otec u Votic v minulosti žil a byl legionářem.

Kdy bude výstava k vidění?
Výstavu zahájíme 14. září ve votickém klášteře. Ještě do konce července se mi proto mohou ozývat ti, kteří by mohli k tématu něco poskytnout. Následně vytvoříme i brožuru na toto téma.

Už nyní máte přichystáno na 32 akcí pro letošní rok. Co dalšího v kulturním středisku plánujete?
Pracujeme na nových webových stránkách kulturního střediska. Ty nynější jsou dosti zastaralé. Vnímáme, že internet je pro prezentaci našich činností velice podstatný. Proto také aktivně využíváme Facebook, na kterém mohou lidé sledovat, co se ve Voticích děje a u některých akcí i hlasovat či soutěžit. Také se musíme stále starat o votické, nově zrekonstruované kino, ve kterém pořádáme besedy, koncerty i promítání.

Ředitelkou kulturního střediska jste řadu let. Vnímáte, že se kultura ve městě od jeho zřízení zvedla?
To je na posouzení jiných, věřím, že ano. Jako člověk, který je vidět a stojí za řadou akcí ve městě mám zpětnou vazbu docela rychle. Těší mě, když mi lidé přijdou říct, nebo napíšou, co jim ve Voticích chybí. Snažíme se vyjít vstříc všem věkovým kategoriím a pořádat akce napříč žánry. Jsem ráda, že jsem se po mateřské dovolené mohla vrátit a pokračovat v práci, která mě velice baví a naplňuje.

Na co vzpomínáte nejraději?
Když jsem v roce 2005 nastoupila do kulturního centra, musela jsem se hned začít otáčet. O čtrnáct dní později přijela do votického kláštera Jihočeská filharmonie v rámci Podblanického festivalu. Dodnes na to ráda vzpomínám, jelikož se koncert velice vydařil. Ale nervy jsem měla, mým úkolem bylo „poskládat“ asi sto padesát hudebníků se sborem do kostela sv. Františka. Jsem také dodnes vděčná, že se mi podařilo v začátcích pořídit dvacet staročeských stánků, které do dnešního dne využíváme při slavnostech a různých akcích. Ty nám tenkrát z poloviny pomohli zaplatit podnikatelé z Votic.

Proč jste se rozhodla pracovat v kultuře? Dříve jste učila ve škole.
Skutečně jsem nejdříve učila na votické škole angličtinu. Po pěti letech jsem ale zjistila, že potřebuji pauzu. A rozhodla jsem se vycestovat do Indie, která mě naprosto ohromila. Nikdy na zážitky z této země nezapomenu. V Indii jsem zjistila, kam by měly mé kroky po návratu do Čech vést, částečně mi k tomu pomohl i jeden indický guru.

Co vám řekl?
Že budu pracovat v kultuře. Byl neuvěřitelně charismatický. Hezčí osobu jsem nikdy neviděla. Byl štíhlý, vysoký, měl silně řezané rysy a bílé, dlouhé vlasy. Byl to duchovní rodiny, u které jsem byla na čaji. O to víc mě zaujalo, co říkal. Trefil se ve všem. Setkala jsem se i s komerčním guru, který byl zevnějškem opravdu komerční až až. Ale i ten mi řekl pravdu ve všech ohledech. Indie ovšem není jen o poznání sama sebe. Vzpomínám také na památky a hlavně Tádž Mahal, který byl neuvěřitelně nabitý energií.

Takže tato cesta byla i zakončením vašeho "starého" života?
Ano, určitě. Když jsem se vrátila, za nedlouho jsem začala pracovat ve votickém kulturním centru. Postupně se mi narodily dvě děti, které mě hodně zaměstnávají. Až budou větší, určitě ale někam do ciziny vyjedeme. Teď se ovšem musím soustředit především na ně a také na svou práci.

Jaroslava Pokorná (41 let)
Jaroslava Pokorná od roku 2005 pracuje jako ředitelka Městského kulturního centra ve Voticích. Vystudovala Filosofickou fakultu v Praze, učila na votické škole angličtinu. Má syna a dceru, které vychovává s manželem v Martinicích u Votic. V této vísce žije odmalička, pocházejí odtud i její předci. Mezi záliby Jaroslavy Pokorné patří kultura, čtení, historie, výlety i běh. Nedávno si poprvé zahrála v ochotnickém představení a divadlo jí přirostlo k srdci.

Autor: Lucie Sedláková

17.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Pekař 17 000 Kč

Pekaři pomocný pekař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, příplatky za směnnost. Pracoviště: Miva, spol. s r.o. benešov, Hráského, č.p. 1913, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Svoboda, +420 317 724 265.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté policista - policistka. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo výkonu práce: Benešov, Čechtice, Čerčany, Sázava, Týnec n.Sáz., Vlašim, Votice, Požadujeme: plnoletost, bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, vzdělání ÚSO nebo ÚSV ukončené maturitní zkouškou, státní občanství ČR., Nabízíme: zajímavou a perspektivní práci příslušníka POLICIE ČR, široké uplatnění v rámci organizace, kariérní růst, možnosti studia při zaměstnání, mladý kolektiv, jistota stabilního příjmu. NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 150 000 Kč. Mzdové ohodnocení: příjem při nástupu 21.840,-Kč. Po ukončení Základní odborné přípravy (po 1 roce) služební příjem je v rozpětí 25.490,- Kč až 28.490,-Kč. Benefity: 6 týdnů dovolené, délka prac.doby 37,5 hod/týden, pravidelná lékařská péče, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, po patnácti letech služby nárok na doživotní výsluhový příspěvek a dvoutýdenní ozdravný pobyt ročně. Zaměstnanecké výhody podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Kontaktovat e,mailem, nebo telefonicky Po-Pá od 7,30-15,30. Pracoviště: Krajské ředitelství policie středočeského kraje benešov, Čechova, č.p. 1996, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Dana Šibíčková, +420 727 967 197,724 767 553.

Obchod - Obchod Obchodní referent 21 000 Kč

Obchodní referenti Referent obchodu a marketingu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: zázemí stabilní společnosti, přátelský kolektiv, specializovanou praxi / Požadujeme: organizační schopnosti, samostatnost, pokročilou znalost MS Office / Pracovní náplň: obchodní agenda, komunikace s prodejci, tvorba marketingových nástrojů / Vaše CV zasílejte na: jan.sibrt@karsis.cz. Pracoviště: Karsis s.r.o -001, M. Kudeříkové, č.p. 1602, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Jan Síbrt, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 24 000 Kč

Logopedi (kromě klinických logopedů) logoped ve zdravotnictví. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 39000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Kladruby u Vlašimi, Požadavky: - vysokoškolské vzdělání příslušného oboru - absolvované specializační vzdělávání výhodou - odpovědnost, spolehlivost - schopnost empatie, příjemné vystupování - morální a občanská bezúhonnost (výpis z rejstříku trestů bez záznamu)-- praxe vítána., Nabídka:- profesionální růst v oblasti logopedie, možná práce v projektu dle mezinárodních standardů .Možnost ubytování, stravování, MŠ v místě, příspěvky na penzijní připojištění nebo na dovolenou, řádná dovolená 5 týdnů, k dispozici bazén, fitness, sick days. První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Rehabilitační ústav kladruby, 258 01 Vlašim. Informace: Marie Kulakovská, +420 317 881 310;317 881 391.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Mladé Boleslavi ve čtvrtfinále MOL cupu vyřadili Baník Ostrava po penaltách.

Fotbalová sezona začíná! V ohni jsou tři želízka

Sokolský slet, ilustrační foto.

KRÁTCE: sokolové slaví jubileum, začátek festivalu či chůdoherec v Sázavě

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Stromy připomínají svobodu a demokracii také na Benešovsku

Benešovsko - Stromy svobody symbolizují vznik Československa, přičemž právě v letech 1918 a 1919 jich byly vysazeny tisíce. To měli na starosti například různí starostové, žáci nebo členové místních spolků. Jejich výsadba pokračovala i v dalších letech, přičemž stromy měly připomínat význam svobody a demokracie. A pokračuje i v roce 2018, kdy si připomeneme stoleté výročí založení Československé republiky.

OBRAZEM: Divadelníci v Sázavě zahráli životní příběh Karla Hašlera

Sázava - Divadelní soubor Jiřího Voskovce uvedl ve středu 18. července v Informačním a kulturním centru v Sázavě premiérově hru Hašler z pera spisovatele Pavla Kohouta. Hru nastudovali pod režijní taktovkou Martina Kovaříka k příležitosti autorových devadesátých narozenin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT