Sledoval jste průběžné výsledky?
Sledovali jsme je společně s kolegy ze STAN a ODS v restauraci. Když jsem tam dorazil, měla Volba pro Benešov už devět mandátů. Řekl jsem si, že je to skvělé. Nikdo to nečekal.

Sledoval jsem volby také a snad ještě o půlnoci nebylo v Benešově sečteno 100 procent hlasů…
Ukončení sčítání v patnáctém okrsku trvalo až příliš dlouho a já už ho sledoval doma. Volby skončily ve 14 hodin, nevím, co se tam dělo.

Máte 11 mandátů, vypadá to, že povolební jednání nebudou příliš složitá…
Přesto si myslím, že jednání budou tuhá. Tak to v politice chodí. Bude se rozhodovat o složení rady a ta má jen sedm členů.

Už jste s případnými koaličními kolegy jednali?
O tom, že spolu se STANem a ODS, s nimiž jsme byli tři roky v opozici budeme jednat, jsme se bavili už v předvolebním období. S ODS jsme se sešli v úterý a se STANem ve čtvrtek.

Jak se jako vítěz cítíte?
Úplně stejně, jako před volbami, i když vnímám, že je výsledek pro nás zavazující. Lidé v Benešově jsou, alespoň podle výsledků hlasování, plni oprávněného očekávání. Každý by si ale měl uvědomit, že to rozhodně nebude lehký proces. Může to trvat měsíce. Už nyní se za to našim voličům omlouvám.

Chápu, dá se to očekávat. Jak své další období na radnici začnete?
Nejdřív budeme muset udělat kontrolní vrty a podívat se, jestli tam, kam po 31. říjnu vstoupíme, je stabilní podloží. Bez toho, abychom poznali, v jakém stavu se město a úřad nachází, to nepůjde. Platí to jak o stránce finanční, tak personální. Město i úřad poběží samozřejmě dál, ale bez tohoto kroku, který provedeme bez emocí a racionálně, prostě dál jít nemůžeme.

Co bude úplně tím prvním, co na radnici uděláte?
Obejdeme celý úřad, pozdravíme se s těmi, které známe a seznámíme s těmi novými.

Končící vedení města dojednalo úvěr ve výši 250 milionů korun. Už víte, jak s ním naložíte?
Víme, že je o úvěru podepsaná smlouva, ale neznáme její obsah, a proto ani to, za jakých podmínek by se dala vypovědět. Také nevíme, jak na tom město finančně je a co musí ještě zaplatit. Víme ale, že platby za akce, které probíhaly nebo právě teď probíhají, byly přesunuty na třetí a čtvrté čtvrtletí roku. Jenže nevíme, zda na to město bude mít volné finančním prostředky. Pokud ne, nejspíš budeme moci nebo spíš budeme muset dluhy uhradit právě z úvěru. Navíc provozní výdaje města převyšují příjmy, a to je pro úřad další finanční zátěž, kterou budeme muset řešit.

Z toho také vyplývá otázka, jak se vyrovnáte s problematikou personální. Za posledních pár let úřad hodně nakynul…
Předpokládám, že nám paní tajemnice předloží náplň práce jednotlivých zaměstnanců úřadu a jestli nás přesvědčí, o tom, že agenda od začátku roku 2016 narostla tak, že by ji stávající úředníci nezvládli, budeme s tím nějak muset naložit. Personální změny samozřejmě vyloučit nemohu.

Kdo je Jaroslav Hlavnička Narodil se v roce 1953. Je absolventem ČVUT Fakulty stavební. Po neúspěšných volbách 1994 a 1998 se o čtyři roky později stal poprvé zastupitelem jako nestraník na kandidátce ODS a mandát obhájil i v roce 2006, už na listině VPM. V roce 2010 VPM vyhrála s deseti mandáty a Jaroslav Hlavnička se stal poprvé starostou města. Svůj post obhájil i na podzim 2014. V lednu 2016 ho zastupitelstvo spolu s celým vedením města na základě změny poměru sil, odvolalo. Nyní je kandidátem na starostu, když jeho VPM získala z 23 křesel 11.