„My budeme vynášet Moranu v sobotu,“ uvedl starosta Krhanic Aleš Papoušek a pokračoval. „Zahájení bude v šestnáct hodin na hřišti, kde si především malé děti budou moct za doprovodu kytary opéct buřty a zhruba v půl šesté se vydá průvod na most spojující Krhanice a Lešany,“ vysvětlil Papoušek s tím, že tam Moranu zapálí a hodí do řeky, jako rozloučení se zimou.

„Za asistence Městské policie Týnec nad Sázavou, která bude dbát na bezpečný přechod frekventované křižovatky se opět vrátíme do vesnice“, dodal starosta. Podobné akce se budou konat i na dalších místech Benešovska. Například Na smrtnou neděli 10. dubna pořádá školní družina při Základní škole v Divišově ve spolupráci s Divišáčkem a TJ Sokol Divišov Vítání jara aneb vynášení Morany.

Zatímco pálení Morany je povolené, za vypalování trávy hrozí nepříjemnosti a pokuta.

„Až dvacet tisíc korun,“ upozornil ředitel HZS Benešov Josef Setnička s tím, že kvůli vypalování trávy vyjížděli hasiči letos už zhruba dvacet krát. Naposledy hořelo asi 100 m² v obci Nebřich na Neveklovsku jen 20 metrů od lesa.

Téměř před týdnem likvidovali hasiči z HZS Benešov také požár trávy u železniční trati z Benešova Na Bystřici nedaleko benešovského Černého lesa nebo na Kavčáku mezi střelnicí a motokrosovou tratí.