Zatímco v minulých volbách kandidoval ve středních Čechách na Mladoboleslavsku, tentokrát na Benešovsku. O sněmovnu totiž bojoval jako člen benešovské ODS.

„Trvalé bydliště mám v Benešově. S rodinou bývám v Praze, ale pokouším se být co nejčastěji v Benešově,“ uvedl.

Postoje ODS a současně obličej Jana Vidíma oslovily tentokrát 5494 voličů v kraji.

Kde jste sledoval sčítání hlasů?

S přáteli z ODS jsme se sešli v internetové kavárně v objektu polikliniky na benešovském Malém náměstí. Možná, že bylo dobře, že byla poliklinika tak blízko, protože jsme byli několikrát na pokraji infarktu. To samozřejmě žertuji, ale bylo to dost napínavé.

Jste překvapený z výsledků voleb?

Jsem. Příjemně i nepříjemně. Nepříjemně úbytkem hlasů pro moji politickou stranu a příjemně tím, že stejný úbytek se týkal i našich kolegů ze sociální demokracie.

Kdo by měl podle vašeho názoru sestavovat Vládu České republiky?

Určitě Petr Nečas. O tom není sporu. Jestliže se dohodnou tři strany – ODS, TOP 09 a Věci Veřejné, pak je jedinou možností, aby vládu sestavil Nečas. Náš výsledek sice nebol extra vysoký, ale pořád byl vyšší, než našich dvou koaličních partnerů.

Co pro vás osobně znamená znovuzvolení do poslanecké sněmovny?

Je to ocenění mojí práce ve sněmovně v uplynulém volebním období. Je to pro mě ale také možnost, jak v této práci dál pokračovat.

Na co byste se chtěl při práci ve sněmovně zaměřit?

Chtěl bych pokračovat v práci ve Výboru pro obranu a bezpečnost.

Když byl poslancem František Vnouček, dokázal na Benešovsko přivést miliony korun, které by stát investoval do jiných částí republiky. Přijmete i vy roli lobbisty pro Benešovsko?

Benešovsko je oblast, o kterou bych se chtěl starat. Je mi strašně líto, jak to s kolegou Vnoučkem dopadlo. On měl ale tu výhodu, že do Benešovska mohl přivádět peníze v době hospodářského růstu. Tenkrát si mohli během projednávání státního návrhu rozpočtu poslanci porcovat onoho pověstného medvěda. Obávám se, že z něj nyní zůstalo hodně podvyživené medvídě a kdo ví, jestli přežije. Možnost dosáhnout na peníze bude určitě mnohem menší a možná, že nebude vůbec žádná. Existuje ale možnost, jak je intenzivní prací možné z ministerstev peníze do jednotlivých okresů převést. Chápu, že ve sněmovně jsem i od přísunu prostředků do svého volebního okresu a také to budu dělat.

Na svém facebooku nemáte vlastní desatero, ale osmero toho, co slibujete. Mimo jiných, že budete preferovat rozum a že budete současně také dodržovat programovou linii ODS. Vzhledem k tomu, jak to vypadalo v minulé poslanecké sněmovně, kde jste také zasedal, připadá mi, že ony dva sliby jdou proti sobě.

(smích) To je jedovatá otázka. Ale je určitě na místě. Čas od času politická strana prosazuje věc, která na první pohled budí dojem, že jde proti zdravému rozumu. Jsem ale přesvědčený, že to, co jsme prosazovali, mělo hlavu a patu. Například se to týkalo protiraketového radaru, byť většina české veřejnosti byla zásadně proti a Občanská demokratická strana vlastně jedinou silou, která radar prosazovala. Až budoucnost ukáže, že jsme v této věci měli pravdu, i když to vypadalo, že zdravý rozum a linie strany jdou proti sobě. Jsem si ale jistý, že se ukáže, že zdravý rozum a linie ODS byly v souladu.

Jan Vidím se narodil 25. června 1964 v Hradci Králové. Je ženatý, má dvě děti. Vystudoval gymnázium. Po třech letech na VŠE studium přerušil a v roce 1985 se oženil. V roce 1987 se ke studiu ekonomie vrátil, ale nedokončil ho a dal se na politiku. Po letech se však k vysokoškolskému studiu opět vrátil, když v letech 2003 až 9 úspěšně absolvoval bakalářské studium a následně i magisterské na VŠ Policejní akademie ČR v Praze. Působil jako tajemník Magistrátu hl. m. Prahy. Od roku 1996 je nepřetržitě poslancem. Od téhož roku byl členem Výboru pro obranu a bezpečnost PSP ČR a od roku 2002 jeho předsedou. Od roku 2006 je členem Výboru pro bezpečnost PSP ČR a předsedou Výboru pro obranu PSP ČR. Od roku 2002 je členem Stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO. V letech 1991 až 2009 byl členem oblastního sdružení ODS Mladá Boleslav a od roku 2009 je členem oblastního sdružení ODS Benešov.

Rozhovor s poslancem Luďkem Jeništou najdete ZDE.
Rozhovor s poslancem Václavem Zemkem najdete ZDE.