Možná by někdo dokonce mohl říkat, že to byl terorismus. Jenže tehdy se pod lety aeroplánů se sebevražednými, vzdušnými piráty nehroutily výškové budovy a tak šlo jen o klukovinu. Aby ne, psal se začátek šedesátých let minulého století.

Dětství prožil Antonín Podzimek, jako měšťan, v Praze Bubenči. Jeho nejoblíbenější hračkou byl tehdy klasický dřevěný vláček.

„Velmi nerad jsem ho někomu půjčoval," přiznává nyní třiašedesátiletý muž s tím, že se mu i přes nechuť dělit se o oblíbenou hračku s kýmkoliv, do dnešních dnů nedochovala. „Měl jsem dva mladší sourozence a ti určitě moje hračky někam zaštrachali," tuší muž.

Míst k dětskému dobrodružství v Praze Bubenči bylo v padesátých a šedesátých letech bezpochyby až až. Přesto malý Toník nejraději jezdil k příbuzným na venkov, na jih Čech.

Prázdniny, na které dodnes a nejraději vzpomíná, trávil u svého praprabratrance v Kamenném Malíkově, obci vzdálené asi deset kilometrů severovýchodně od Jindřichova Hradce.

„Stanovali jsme na břehu říčky Žirovničky, ale jednoho dne nám stan pobořil jeden z místních chasníků," vypráví zaníceně Podzimek.
S kamarády mu pak připravili dokonalou odplatu.

„Počkali jsme si do soboty. To byla ve vsi tancovačka a my jsem si na něj počíhali ve skalách. Vybavili jsme se na to poplašňákem. Když se k nám, už po soumraku přiblížil, vystřelili jsme a mezi sebou křičeli hlubokými hlasy: „Co to děláš ty vole, měls ho trefit do hlavy. Chasník, přesto, že mu bylo už asi sedmnáct let, se strašně vyděsil a hnal ve tmě, podél říčky, pryč," popsal Podzimek své nejoblíbenější prázdninové dobrodružství.


Antonín Podzimek
Narodil se v Karlových Varech v roce 1949. Vystudoval Střední všeobecně vzdělávací školu, ale v roce 1969 kvůli politickým názorům nuceně odešel ze studií dějepisu a češtiny na FFUK v Praze. Po základní vojenské službě pracoval v JZD Borotín u Tábora. Byl starostou města Sedlce - Prčice, je stále jeho zastupitelem, působil i jako náměstek středočeského hejtmana Petra Bendla. Nyní pracuje jako personální náměstek ředitele Nemocnice v Příbrami.