„Bude tam potřeba dalších investic, proto ještě vyčkáme, na další snížení ceny. Jaká by pro nás byla zajímavá? To se přece neříká,“ zasmál se zkušený právník zastupující silnou skupinu investorů a požádal i o utajení údajů, které by vedly k identifikaci investorů.

Důkazů o takovém uvažování je mnoho. Stát se jako nepotřebného majetku chce zbavit načeradeckého zámku. Dříve tam stát usměrňoval nezvladatelné děti. Pasťák ale z Načeradce zmizel, a tak Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚPZSVM) začal opuštěné nemovitosti nabízet.

Zatím, od roku 2017, o ně nikdo nejeví zájem. Z dvaadvaceti milionů se tak při celkově už šestém pokusu o prodej cena postupně snižovala na 19,8 - 18,9 - 17,9 až na ve středu vyvolávanou cenu 17,5 milionů korun. Ale ani to na investory nezapůsobilo.

„Ve středečním kole veřejné dražby zámku v Načeradci nebyla podána žádná nabídka. Další kolo dražby se uskuteční v červnu,“ potvrdil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

Případný nabyvatel ale musí počítat také s tím, že patrový objekt s anglickým parkem patří do seznamu nemovitých kulturních památek. To s sebou může přinášet i nemalá úskalí. K jakýmkoliv stavebním změnám se totiž vyjadřují i památkáři. A ti nemají na úpravy vždy shodný názor s investorem.

Nemovitost v centru městyse nabízí kromě okrasné funkce parku i ovocný sad a někdejší zeleninovou zahradu se zahradnictvím. V nich dosud stojí skleníky a částečně rekonstruovaný domek pro personál.

Načeradecký zámek postavil v roce 1734 František Josef ze Starhembergu. Během téměř tři staletí dlouhé historie vystřídal řadu majitelů. V roce 1925 získala panství Družina válečných poškozenců, která zde zřídila dětský domov. Následně zde byla umístěna také internátní škola a později, až do sedmdesátých let minulého století, výchovný ústav.

„Přestože není objekt využívaný od roku 2015, je stále v poměrně dobrém stavu. V roce 1987 v něm byla provedena rekonstrukce střechy, vnitřních prostor, rozvodů inženýrských sítí, fasády. V roce 2000 pak byla rekonstruována kotelna, topení a vzduchotechnika,“ připomněla Michaela Tesařová z oddělení komunikace ÚPZSVM.