Současný panelový pavilon vznikl až na konci osmdesátých let a jeho současná vnitřní dispozice a vybavení je poplatné době svého vzniku. Je tak jasné, že už neodpovídá základním požadavkům současnosti. Právě proto benešovská nemocnice hodlá ještě letos a napřesrok prostavět při jeho rekonstrukci neuvěřitelných 68 milionů korun.

„To je dobře,“ odpověděl na dotaz Deníku, co si myslí o investicích do interny, šedesátiletý Vladimír z Vlašimi. „V tomto pavilonu jsem sice hospitalizovaný nebyl, ale ležel jsem v původním pavilonu. Bylo to hrozné. Věřím, že přestavba zase posune benešovskou nemocnici dál,“ dodal.

Plný očekávání a optimismu je také současný ředitel nemocnice, Roman Mrva. „V objektu bude kompletně rekonstruován vodovod i odpady, elektroinstalace, ústředního vytápění, rozvody počítačové sítě i medicinálních plynů,“ uvedl předseda představenstva. „Pokoje pro pacienty budou dvoulůžkové s klimatizací a vlastním sociálním zařízením. To je dosud společné vždy pro celé jedno patro,“ připomněl Roman Mrva.

Investice do interního pavilonu v minulosti, v roce 2009, znamenaly jen výměnu oken a zateplení fasády. To chystaná akce bude o něčem jiném. Jen letos nemocnice žádá jediného akcionáře, Středočeský kraj o poskytnutí investiční dotace ve výši 33 milionů korun. Samotná nemocnice zaplatí další milion. A stejné to bude i napřesrok.

„Celkem tedy získáme šestašedesát milionů. Jsme velmi rádi, že nám náš akcionář pomůže tímto zásadním způsobem vyřešit mnoho let přesouvaný problém této budovy. Získáme tím moderní centrum lékařské péče pro pacienty z celého našeho regionu,“ plánuje ředitel nemocnice.

Samozřejmě se změní k lepšímu i přízemí objektu. Vznikne tam moderní příjem a ambulance, která bude přívětivější pro pacienty, a lepší odbavení získají také přijíždějící vozy záchranné služby. I přízemí dostane klimatizaci a novými rozměry i velikost odpovídající spádové oblasti Benešovska.

Kromě investice do stavění na interně čeká nemocnici a to ještě nyní, v říjnu, výměna zastaralých rentgenových přístrojů na oddělení Radiologie a zobrazovacích metod za nové.

„Velkým kladem této obnovy bude přímý digitální přenos výsledků, snížení nákladů a především možnost zvýšeného počtu vyšetřovaných pacientů. Pořízení nových přístrojů nás jako nemocnici stálo dvaadvacet milionů korun včetně DPH,“ připomněl Roman Mrva.

V nemocnici ještě letos za necelých sedm milionů korun zgenerálkují komunikace včetně příjezdové silnice. Součástí tohoto projektu bude také vybudování nového parkoviště pro 200 vozů za objektem patologie v horní části areálu nemocnice.

Vedení nemocnice ale plánuje i další investice. Rekonstrukce nemocniční jídelny má přijít na tři miliony a další 2,3 milionu ústav investuje do bezpečnosti. Za ně si pořídí nutné protipožární, jako jsou například nerezové lavice či protipožární dveře. Dva miliony bude stát i rekonstrukce nemocničních trafostanic.

Kvůli očekávaným, stále častějším letním vedrům chystají v nemocnici také projekt pasivního chlazení budov za 3,5 milionu korun a místností pomocí vnějších žaluzií do oken na stranách budov nejvíce zasažených přímým slunečním zářením. Týká se to především objektu chirurgie a gynekologicko-porodnického pavilonu.