K realitě stresové situace pomohli dokonale namaskovaní a podle scénáře připravení figuranti. Mezi nimi byly i děti členů SDH. Svého jedenáctiletého syna Jakuba a pět jeho kamarádů z SDH Ostředek přivezla Marie Škvorová, členka SDH Všechlapy.

„Byla jsem při tom už poosmé, a proto cvičení už prožívám s fotoaparátem v ruce docela dobře. Ale při prvním cvičení to byl pro mě šok, byl to děs a hrůza,“ přiznala mladá žena s tím, že předešlých nácviků pomoci se jako figurantky účastnily i její dvě dcery Anna a Kateřina.

Podle Marie Škvorové se zákrokem nanečisto učí nejen záchranáři, ale svým způsobem i sami figuranti. „Díky tomu, že vidí, jak se chovají záchranáři, věřím tomu, že v reálné situaci, kterou můj syn ani jako pozorovatel naštěstí nezažil, by si věděl rady a zachoval by se správně,“ uvedla Marie Škvorová. „Dokonce už dokázal postřehnout chyby, jichž se hasiči dopouštěli a vzhledem k tomu, že se pak cvičení vyhodnocuje, je i tato zpětná vazba důležitá pro záchranáře a také zachraňované,“ dodala členka SDH Všechlapy.