Nemoc nikdy nerespektuje lidské potřeby a přání, natož naše tradice. Proto ani v čase adventním pracovní nasazení zdravotnického, pečujícího a provozního personálu čerčanského hospice nikterak nepolevuje, ba právě naopak. Ke svým běžným pracovním povinnostem si ještě vymýšlejí způsoby, jak pacienty překvapit, potěšit, obdarovat. Všemožně usilují o to, aby se nemocní cítili alespoň trochu jako doma, aby vnímali, že na nich záleží a na okamžik z nich sňali tíhu myšlenek o neodvratném loučení.

„Adventní dny u nás vypadají na první pohled skoro stejně, jako každé jiné dny během roku. Mimo vánoční výzdoby byste nezaznamenali rozdíl,“ popisuje předvánoční atmosféru v hospici ředitelka PharmDr. Monika Horníková, MHA. "Všichni pracují usilovně jako včeličky. Administrativní pracovníci jsou v tradičním shonu typickém pro závěr roku, kreativci připravují v plném nasazení adventní benefiční koncert a naši tradiční Adventní neděli s Betlémským světlem, zdravotníci, sociální a provozní pracovníci jsou plně soustředěni na péči o pacienty jakoby ani nevěděli, že Vánoce jsou už za dveřmi, avšak stačí se na okamžik zastavit, zaposlouchat, pořádně se podívat a zaznamenáte ono kouzlo Vánoc i u nás,“ dodává.

Sestřičky a ošetřovatelky nahromadily drobné dárečky pro klienty i své kolegyně/kolegy, balíčky s nadepsanými jmény lemovaly chodby hospice. Sociální pracovnice i letos jako každoročně připravily pro klienty Mikuláše a Vánoční besídku. Kuchařský tým pod taktovkou nutriční terapeutky vyvařoval všem vánoční speciality dle jejich přání. Dobrovolníci si i v předvánočním shonu našli chvilku na návštěvu pacientů a držíc je za ruku trpělivě vyslechli jejich starosti a bolesti.

A každý rok přicházejí také děti - spousta dětí. Letos dorazila do Hospice Dobrého Pastýře babická Open Gate school a předvedla v kavárně pacientům i personálu tradiční rybovku. Během Adventní neděle s Betlémským světlem přišly děti z místní ZUŠ a také Ladův národopisný soubor z Hrusic, zpívaly vánoční písně a roztančily atrium i zahradu. V poslední školní den přišli na návštěvu žáci 4. B místní ZŠ s vlastnoručně vyrobenými přáníčky a ozdobami, osobně je pacientům na pokojích odevzdali a zpívali jim koledy. Každý, kdo šel kolem, se najednou v kolotoči svých pracovních povinností zastavil, a společně s pacienty a dětmi zpívajíc „Dej Bůh štěstí tomu domu“, nechal okouzlit duchem Vánoc.

Jana Vernerová