Přitom na Benešovsku jsou opravdu zajímavá místa. Jde ale o to, jaký druh dovolené si rekreanti představují. Zejména pro ty aktivní, třeba cykloturisty či turisty vodní, je Benešovsko doslova rájem. Na své si ale přijdou i ti, kteří chtějí jen lenošit. Stačí zajet nedaleko Benešova, k Slapské přehradě na Vltavě. Tamní rekreační oblast Nové Živohošti, se stala proslulou nejen pro Čechy a to už v době, kdy se na západ od Česka jezdilo jen díky dobrozdání vládnoucích komunistů. A to nebylo kvůli devizovému příslibu a výjezdní doložce určeno každému, ale jen prověřeným kádrům.

Destinaci na Nové Živohošti využívali dříve zhusta zejména turisté z někdejší Německé demokratické republiky. To my, Češi, jsme zase mířili na sever – ke studenému Baltskému moři do NDR na Rujanu. Oblíbený i obyvateli Benešovska byl a zůstává dosud maďarský Balaton i cesta k Černému moři do Bulharska nebo Rumunska.

Dnes ale velká část obyvatel kraje pod Blaníkem míří zejména na jih, za teplem, na Jadran. Do Itálie i zemí bývalé Jugoslávie.

„Na dovolenou jedu do Chorvatska k moři,“ potvrdil například starosta Benešova Petr Hostek, který destinaci pohodlně dostupnou i automobilem, navštěvuje pravidelně a rád.

K těm, kteří naopak dávají přednost domácím luhům a hájům, patří předešlý benešovský starosta, Jaroslav Hlavnička. „K moři se nechystám, ale kdybych jel, tak asi někam do tepla, do bývalé Jugoslávie. Dovolenou raději trávím v kouzelném prostředí trampské osady na Polánce na řece Blanici nedaleko Vlašimi mezi známými,“ přiznal současný zastupitel Benešova.

Podobného ražení je i starosta Vlašimi, Luděk Jeništa. Volné chvíle tráví s rodinou nejraději na své chalupě nedaleko Sázavy.

„Letos na dovolenou do zahraničí nepojedeme, není na to čas, proto jsme ani nic neplánovali. Pokud bude volněji, pojedeme určitě na chalupu, tam je nám nejlépe,“ tvrdí starosta a senátor Jeništa s tím, že na klasické dovolené v cizině nebyla jeho rodina ani vloni. „Kdybych se ale měl rozhodnout, pak bychom nejspíš zamířili na jih, do Turecka, Egypta či Chorvatska. Do těchto destinací jsou zajímavé nabídky cestovek,“ potvrdil oblíbený vlašimský politik s tím, že v případě, že se nakonec rozhodne pro cizinu, pojede s rodinou až někdy na podzim, nikoliv v parném létě. „Ideální pro mě je dva tři dny si někde na pláži poležet a pak poznávat při jednodenních výletech tamní pamětihodnosti,“ vysvětlil starosta Luděk Jeništa.