Jeho součástí nebyl jen stánkový prodej skleněných výrobků s vánoční tématikou, ale zájemci si ozdoby na stromeček či květiny ze skla mohli vyrobit sami.

„Tato akce je jakousi oslavou Vánoc," vysvětlila v úvodu ředitelka Centra sklářského umění Martina Kulhavá.

Stejně tak jako v sobotu i v neděli si návštěvníci mohli vyzkoušet například pískování skleniček. Za tím účelem nechali organizátoři akce předvyrobit zajímavé vánoční motivy, případě si mohli lidé vytvořit svůj vlastní námět. Odměnou jim pak byla krásně pískovaná sklenička jako vánoční dárek pro někoho blízkého.

„Dále tu máme vitrografický tisk, což je taková speciální technika ze skleněné desky. Pomocí ní se dají udělat velmi originální vánoční přání. Potom nabízíme klasické zdobení vánočních koulí, kdy na čirou kouli vytvoříte pomocí pudru a třpytek svůj vlastní dekor. No a v provozu je i pánvová pec, takže si lidé mohou vyzkoušet práci s horkým sklem. Pomocí píšťaly si vyfouknou nějaký tvar a poté si z něj mohou ručně vytvořit skleněnou květinu. Buď pinzetami, nebo jsou na to speciální azbestové rukavice. Ale ty v rámci bezpečnosti raději veřejnosti nepůjčujeme," pokračovala ve výčtu nabídky na vlastnoruční výrobu vánočních dárků ze skla Martina Kulhavá.

Zatímco v sobotu měli návštěvníci „pouze" možnost si vyzkoušet pracovat se sklem, v neděli se mohli od 15 hodin těšit na floristickou show Kláry Vavříkové, mistryně ČR v aranžování květin a od 16 hodin pak na setkání se sázavským rodákem Michalem Vieweghem. Kromě autogramiád si pro své posluchače připravil čtení ze svého románu Biomanžel.

Přestože se advent konal v Huti František teprve podruhé, už od rána byly prostory sázavského Centra sklářského umění plné lidí. To překvapilo i samotné organizátory akce.

„Většinou bývá nával až odpoledne. Dopoledne bývají při našich akcích klidnější," přiznala ředitelka centra, kterou by prý pohladilo po duši, kdyby byla účast na adventu natolik hojná, jako tomu bylo o Velikonocích. To se počet návštěvníků přehoupl přes magickou tisícovku.

Každý, kromě dětí do 6 let kdo ať už v sobotu 12. prosince či v neděli 13. prosince zavítal do Huti František, zaplatil vstupné 50 korun. V něm byl započtený nejen libovolně dlouhý pobyt v dílnách či expozici, ale i celodenní show, při níž tři zkušení skláři předváděli práci se sklem. Kdo si pak chtěl něco ze skla sám vyrobit, zaplatil poplatek od 30 do 100 korun.