Na zahajovacím koncertě, který se uskuteční ve středu 8. dubna od 19.30 v benešovském Kulturním domě Karlov, se představí Sukův komorní orchestr se sólisty Martinem Kosem (housle) a Tomášem Vybíralem (kontrabas). Návštěvníci se tak budou moct zaposlouchat do Suity pro smyčce od Leoše Janáčka, Dvojkoncertu pro housle a kontrabas od Zdeňka Lukáše a do Serenády pro smyčcový orchestr od Josefa Suka.

V pořadí druhým koncertem v KD Karlov bude ve středu 23. dubna, opět od 19.30 Klavírní koncert v podání Viviany Sofronistky, která zahraje skladby slavných skladatelů na fortepiano z dílny Paula McNultyho. Za zmínku stojí, že oba umělci již řadu let žijí v nedalekém Divišově.

Třetí koncert je pak naplánovaný na neděli 10. května, tentokrát v aule Gymnázia Benešov a půjde o Sborový koncert, v němž se představí Sukův komorní sbor a Pěvecký sbor benešovských učitelek s Otvíráním studánek od Bohuslava Martinů. Slavností atmosféru doprovodí recitací Petr Štěpánek. Začátek je jako vždy v 19.30.

Hudební festival Jaro Josefa Suka pak zakončí ve středu 27. května v Městském divadle Na Poště, jak jinak než od 19.30 literárně hudební pořad na počest 80. výročí úmrtí Josefa Suka s názvem Živá slova Josefa Suka. Půjde o výběr textů z knihy Živá slova Josefa Suka, které zarecitují členové Divadelního spolku Svatopluk, a o ukázky z klavírní tvorby Josefa Suka v podání Tomáše Víška.

Tomáš Vybíral
Kontrabasista Tomáš Vybíral pochází z pražské profesionální hudební rodiny. Původně se učil hrát na housle, ale od dvanácti let upoutal jeho zájem kontrabas. Studoval na Pražské konzervatoři u prof. Zdeňka Bendy. Po absolutoriu v roce 1988 nastoupil do Symfonickém orchestru hlavního města Prahy FOK. V roce 1991 přijal nabídku uměleckého šéfa Sukova komorního orchestru Josefa Suka na místo sólokontrabasisty orchestru. V roce 1993 se stal prvním kontrabasistou Pražského komorního orchestru bez dirigenta, kde působí dodnes.
Koncertně provedl a nahrál Kvintet G Dur, op. 77 s kontrabasem Antonína Dvořáka. V rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2000 provedl ve Dvořákově síni Rudolfina s Josefem Sukem a Sukovým komorním orchestrem Dvojkoncert pro housle a kontrabas skvělého soudobého českého skladatele Zdeňka Lukáše ve světové premieře. Kompozice byla oběma sólistům věnována.
Tomáš Vybíral je vyhraněným představitelem světově proslulé české kontrabasové školy. Od roku 2004 působí jako profesor kontrabasu na Pražské konzervatoři.

Martin Kos
Koncertní mistr a sólista Martin Kos se hře na housle začal věnovat pod vedením svých rodičů, učitelů Lidové školy umění v Horní Bříze. Pokračoval na konzervatoři v Plzni u prof. Jindřišky Holotové a svá studia ukončil absolutoriem pražské AMU jako posluchač profesora Vladimíra Rejška. Je několikanásobným účastníkem evropských turné Mládežnického orchestru Gustava Mahlera a v roce 1991 působil jako koncertní mistr francouzského národního studentského orchestru v Bordeaux.
V letech 1995 – 1998 byl členem Kvarteta Mathildy Nostitzové. V roce 1997 získalo Kvarteto 1. cenu v mezinárodní soutěži Charles Hennen Concours v holandském Heerlenu, v květnu roku 1998 se umístilo na 2. místě v mezinárodní soutěži Pražského jara a v témže roce zvítězilo v mezinárodní soutěži v italské Cremoně.
Od roku 1999 zastává Martin Kos místo koncertního mistra Sukova komorního orchestru. V listopadu roku 2000 vedl mistrovské kurzy hry na housle na Sychrono Conservatory of Thessaloniki (v řecké Soluni) a v létě 2001 prázdninové mistrovské kurzy ve Vertiskosu (Řecko). Na počátku roku 2002 absolvoval úspěšná turné v metropolích Španělska a Německa jako primárius Českého noneta, které do jara 2005 vedl.
V souboru Mladota ensemble působí od jeho založení (2003) jako první houslista. Kromě České republiky vystupoval Martin Kos sólově v Německu, Švýcarsku, Belgii, Lucembursku, Itálii, Peru a Japonsku. Jako sólista nebo člen komorních souborů natočil 8 CD.

Sukův komorní orchestr
Sukův komorní orchestr byl založen v roce 1974, tedy v roce stého výročí narození Josefa Suka (1874 -1935) a jméno slavného skladatele tak žije spjato s názvem orchestru. Do roku 2000 byl uměleckým vedoucím skladatelův vnuk, houslista Josef Suk a umělecké vedení předal do kompetence koncertního mistra a sólisty Sukova komorního orchestru, kterým je houslista Martin Kos.
Programové skladby koncertů jsou bohaté, dramaturgicky barevné a reakce na koncerty doma i ve světě odborná kritika hodnotí slovy:"…Sukův komorní orchestr znamená v paletě českého reprodukčního umění svébytnou hodnotu. Jeho kořeny tkví v půdě prudce se rozvíjející české hudební kultury 20. století a v jeho výkonech nic není ponecháváno náhodě. Každý koncert je demonstrací české tradice, která se bezpochyby přenesla i do třetího tisíciletí…"
Orchestr hraje bez dirigenta a do jeho bohatého repertoáru jsou zahrnuta díla všech stylových období. Od barokního po tvorbu soudobou. Klasickou hudbou reprezentuje naši zemi v zahraničí již téměř 40 let. Absolvoval několik turné po USA, je pravidelně zván do Japonska (2004, 2008, 2010, 2013) a Číny (2005 – festivaly Hong-Kong, Macao a další), úspěšně debutoval a je opětovně zván do zemí Latinské Ameriky (Brazílie, Chile, Peru, Ekvádor). Byl prvním českým orchestrem na Filipínách.
Sukův komorní orchestr nahrál více než 30 CD v České republice, 13 titulů bylo publikováno vlastním vydavatelstvím, a mnohé další pak pro zahraniční nahrávací společnosti. Zatím posledním nosičem, vydaným v září 2008, je CD s nahrávkou komorního díla Zdeňka Lukáše. Od roku 2002 je Sukův komorní orchestr nositelem prestižní Světové ceny Antonína Dvořáka, která mu byla udělena za šíření tradice českého interpretačního umění, za nahrávky zvukových nosičů a dlouholetou reprezentaci České republiky v zahraničí.