Ano, může. A to kdekoliv. Možná o celý krok blíž je k takové fatální situaci v Máchově ulici. Tamní taras vybudovaný před mnoha desetiletími 
u starého, původního pavilonu Nemocnice Rudolfa a Stefanie (NRS) , se totiž bortí. Kromě kamenů vypadávajících kvůli zvětralým spárám motoristy jedoucí od Týnce či z mezinárodní silnice E55 mohou ohrožovat i letité lípy. Situace je o to vážnější, že místem projíždějí školní autobusy i sanity ZS.

„Stromy vysadili blízko okraji tarasu a za mnoho let se rozrostly tak, že rostou doslova na jeho hraně," uvedl Petr Ballek, mluvčí benešovské nemocnice. Připomněl ještě, že právě mohutné lípy stojí svým rozrůstajícím se kořenovým systémem za devastací zděného kamenného tarasu.

Právě proto se nabízí jediné řešení, které problém odstraní definitivně, nebo alespoň na dlouhá desetiletí.

„Pokácet stromy, opravit taras a na terase před pavilonem vysadit stromy nové. Bude ale potřeba je umístit dál od hrany tarasu lemujícího Máchovu ulici," vysvětlil Ballek.

I kácení stromů, pokud bezprostředně neohrožují své okolí, má svá pravidla. A ta říkají, že se smí dřeviny porážet jen v době vegetačního klidu. Tedy na podzim či v zimě.

Právě do té doby hodlá nemocnice zajistit u úřadů povolení k odstranění lip na zmiňovaném místě.

„Ještě před tím, během velkých prázdnin, taras z vlastních prostředků nemocnice opravíme tak, aby z něj už nevypadávaly kameny," dodal mluvčí NRS Petr Ballek.