Nelibost Štěpánovských skončila jejich úspěchem v roce 1912. To se město podle historického práva pořádat výroční trhy začalo psát jako Trhový Štěpánov. Ale zabojovat museli štěpánovští patrioti nejen o název. Přes sedm století měli status města. V roce 1954 se ale Trhový Štěpánov najednou stal pouhou vesnicí.

„Po listopadu 1989 jsme mohli požádat o navrácení statusu města. Že nám skutečně patří, dokládají staré, ještě německy psané mapy,“ připomněl starosta s tím, že jiná, stejně velká sídla kvůli nízkému počtu obyvatel získala jen status městyse.

Deník na návštěvě.Deník na návštěvě.Zdroj: DENÍK

Trhový Štěpánov má prastarý kostel sv. Bartoloměje a byl také farností. I to je však už jen historie. Věřící dnes spadají pod farnost na Hrádku u Vlašimi. „Zaplať Pán Bůh, že to tady funguje,“ říká starosta.

Hrdými občany města ale nebyli jen křesťané. Žila tu i početná menšina vyznávající judaismus. A samozřejmě to byli zdatní obchodníci. Židovská komunita patřila k nejbohatším měšťanům. Jeden z členů židovské obce, Alois Dub, vlastnil i obchodní dům na náměstí.

„Jeho dům už ale nestojí. Krásně na to místo pasoval, ale za socialismu ho při jedné huráakci zbourali. Dnes tam stojí nevyužívaná prodejna. V zatáčce je jako pěst na oko,“ popisuje starosta.

Ironií osudu zdobí zeď objektu keramická skládaná plastika s klíčovým slovem odkazujícím na mohutný strom. Nikoliv dub, ale lípu.

Po druhé světové válce se židé do Trhového Štěpánova už nevrátili. Zbyla po nich jen památka chráněná od roku 1958 státem v podobě hřbitova. Je druhý nejstarší v Česku, z roku 1434. V uplynulých desetiletích po válce však i zeď tohoto pietního místa rozebrali místní jako stavební materiál. O obnovu se postaral až podnikatel Přemysl Zoubek, který se domů do Čech vrátil po emigraci v Německu.

„Pan Zoubek kamarádil s Gustou Dubem a líbila se mu jeho sestra Olga. Po ní koukali všichni štěpánovští hoši. Když po revoluci pan Zoubek přišel, říkal, že Olze musí alespoň opravit hřbitov a investoval do jeho rekonstrukce statisíce korun,“ potvrzuje Josef Korn s tím, že se v Trhovém Štěpánově židé z celého světa hlásící se k rodině Dubů nyní alespoň pravidelně scházejí.

„Pokaždé ukazují svůj rozsáhlý rodokmen odkazující na rabiho Löwa, který zabere celý sál restaurace,“ dodal starosta.