„Kvůli dušičkám budou oba městské hřbitovy otevřené celý víkend až do osmi večer,“ potvrdil ředitel Technických služeb Benešov Bohumil Rataj.

A protože je podzim, tak je všude také plno spadaného listí. A technické služby reagují i na to častějším úklidem. „Kromě toho ale monitorujeme, kvůli bezpečnosti návštěvníků hřbitovů také stromy a jeho větve, protože docela silně fouká,“ upozornil ředitel TS Benešov.

Problémy mají pozůstalí často s odstavováním svých vozů. Kvůli usnadnění této stránky vzpomínkových akcí vznikl vedle nového benešovského hřbitova plácek, kde najde poměrně dost osobních aut místo při parkování. Nejedná ale však o oficiální parkoviště, proto také jako takové není vyznačeno. Vjezd na plácek je ze silnice v ulici Pod Hřbitovem.

Shovívavější strážníci

I přes tento pokrok je Benešov nejspíš jediným okresním městem, které dosud nemá u hlavního hřbitova parkoviště. A tak auta budou znovu stát nejen na cestě mezi novým a starým benešovským hřbitovem, na uvedeném parkovacím plácku, ale také na silnici pod mauzoleem.

„Je jasné, že ke hřbitovům přijede najednou více aut. S přihlédnutím na okolnosti budeme při řešení případných přestupků v dopravě po dobu dušiček shovívavější,“ uvedl velitel Měsské policie Benešov Radek Stulík.

Připomněl také, že pěší hlídky strážníků kontrolují městské hřbitovy už od posledního říjnového víkendu a budou v tom pokračovat až do víkendu dušičkového. Kromě toho autohlídky stráýžníků zajíždějí ke kontrolám nejen na benešovské křesťanské a židovské hřbitovy, ale také na pietní místa u kostelů v Okrouhlici na Chvojně.

Přístup bez omezení

Také ve Vlašimi bude hřbitov ležící na okraji města u výpadovky na Trhový Štěpánov a dálnici D1, kvůli svátku zesnulých o víkendu osvětlen. Potvrdil to místostarosta Vlašimi Karel Kroupa. „Hřbitov bude také delší dobu otevřený. Druhý hřbitov, v Domašíně, je přístupný bez omezení,“ řekl s tím, že se na obě pietní místa v rámci své hlídkové činnosti podívají strážníci městské policie.

Přístup na vlašimský hřbitov loni ještě nedávno komplikovala stavba nového mostu na výpadovce z města. Teď už je most dokončený a proto se i ke hřbitovu lidé dostanou bez nutnosti objíždět uzavřené místo přes Řimovice.

Týnecký nový hřbitov, přesněji jeho parkoviště, bylo nechvalně známé vykrádáním automobilů. To se ale po vykácení tújí kolem oplocení, změnilo. Ze hřbitova je totiž na parkoviště dobře vidět.

Podle mluvčí benešovské Policie ČR Veroniky Čermákové by si návštěvníci hřbitovů neměli nechávat svá zavazadla na sedačkách aut. Právě to láká zloděje, kteří kvůli případnému zisku neváhají rozbít sklo automobilu.