VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hostek v. Hostek, který z nich se bude nakonec smát?

Benešov – K pikantnímu politickému souboji otce a syna se schyluje v Benešově.

22.8.2014
SDÍLEJ:

Jakub a Petr Hostkovi.Foto: Petr Ballek

Přes to, že oficiální zveřejnění kandidátek pro nadcházející komunální volby, je na pořadu teprve zítra, už nyní je jasné, že se do souboje o post 
v zastupitelstvu města proti sobě postaví dva členové klanu Hostků. Otec Petr a syn Jakub. A co je na politickém volebním souboji skutečně pikantní je skutečnost, že se oba Hostkové utkají o přízeň voličů na rozdílných stranách barikády.

Petr, jednapadesátiletý ředitel benešovské nemocnice Rudolfa a Stefanie kandiduje znovu, tak jako při minulých komunálních volbách, za svou Českou stranu sociálně demokratickou.

Pro třicetiletého Jakuba, bezpečnostního manažera, staršího ze dvou sourozenců, je kandidatura v hnutí Ano, 
i v komunálních volbách vůbec, premiérou.

Když už padlo slovo souboj, i ten je u rodiny Hostků na místě. Petr je nejen vášnivý motorkář, ale také vyznavač boxu. Nejen podle jeho vypracované figury je jasné, že se hned tak někoho či něčeho nezalekne. Ani svého syna Jakuba. Ten to zase umí na tatami. Je totiž čtyřnásobným republikovým mistrem v judu.

I když je slovo politika, 
a v Česku obzvlášť, spojována často s ránami pod pás, mezi Hostky, a to nejen kvůli rodinným vazbám, ale také sportovnímu duchu obou mužů, k takovým unfair zákrokům nedojde.

Už také proto, že tím, kdo bedlivě jejich politický souboj sleduje, je Petrova manželka Helena, Jakubova maminka.

Jak odpověděli oba kandidáti do benešovské politické reprezentace na otázky Benešovského deníku?

Co jste říkal tomu, že do voleb jde váš syn/otec?

Petr: Zprvu jsem měl rozporuplné pocity, protože veřejně se angažovat přináší i negativní reakce okolí. Negativní pocity ale převážil fakt, že syn nechce sedět jenom na zadku a nadávat na poměry ve městě, ale má snahu se podílet na řízení věcí veřejných. Že Jakub nekandiduje za naši stranu mě mrzí a několikrát jsme o tom společně debatovali. Nakonec mi Jakub řekl, že naše strana prý není pro mladé dost atraktivní. Některým jeho argumentům musím dát bohužel za pravdu. Zajímavé je, že, mladá Evropa je levicově zaměřená a u nás v Česku je tomu přesně naopak.

Jakub: Jako každý mladý člověk cítím nutkání se vymezit proti zavedeným zvyklostem, přes to se necítím jako rebel. Hnutí Ano není tak byrokratické a zkostnatělé jako zavedené politické strany. Chci založit rodinu a vychovávat své děti v Benešově, proto mi záleží na tom, aby byl Benešov hezký a prosperující.


Nedonesly se k vám ještě hlasy, že si v Benešově chcete rozdělit moc? Sázkařskou terminologií je to jakýsi dvojtip, čili větší jistota zvolení alespoň jednoho Hostka do benešovského zastupitelstva…

Petr: Jéje! To víte, že ano. Dovedete si to představit. Oba Hostci v zastupitelstvu, to znamená skoro čtyři metry na výšku a přes dvě stě kilo živé váhy, to by byla mela.A teď vážně. Tohle nás opravdu nenapadlo.

Jakub: Zatím nijak masivně, ale počítám s tím, že se tyto hlasy mohou objevovat silněji. Hlavu si tím nelámu a podobné poštěkávání házím do virtuálního odpadkového koše. V každém případě nám všem musí jít o dobrou věc, ať už v zastupitelstvu bude sedět kdokoliv.


Konzultovali jste doma vaše reálné politické možnosti?

Petr: 
Naše konzultace probíhají spíše formou špičkování a je to všechno spíše pošťuchování mezi synem a tátou. Musím se přiznat, že vážnost těmto rozhovorům zatím chyběla. Ale na druhou stranu mě těší, že si oba plně uvědomujeme, že v případě úspěchu, to budeme brát velmi zodpovědně a profesionálně. Prostě jsme oba takoví.

Jakub: To byste měl být s námi, když občas s tátou sledujeme a komentujeme televizní politické debaty. Na spousty věcí mám spíše radikálnější a přímočaré názory. Na tátových názorech na druhou stranu jsou vidět jeho zkušenosti, které ho dělají umírněnějším.
 

K čemu jste došli?

Petr: K tomu, že by bylo fajn, kdyby se na radnici sešla parta lidí, kteří si budou rozumět a udělají z Benešova dobré místo pro život.

Jakub: V zásadních věcech se nerozcházíme. K cíli, na kterém se často shodneme, ale docházíme každý po své cestě.


Není to teď u vás doma jako u Našich furiantů? Když ty na kandidátce ANO, tak já na kandidátce ČSSD. Když ty na pátém místě, tak já na prvním…

Petr: Myslíte to tak, …že když vy kachlíčky, tak my břízolit? Vzpomenu-li si na základ Stroupežnického Našich furiantů, tak obdobné malichernosti nás opravdu nerozdělí.

Jakub: Ne to určitě ne. Sice mi tatínek hodil laso od socanů, ale nikdy mě nenutil, abych sdílel přesně jeho politické názory. Já respektuji jeho, on mě.
 

Co tomu všemu říká manželka/maminka?

Petr: Směje se, ale fandí oběma.

Jakub: Fandí mi, ale tátovi prý taky. Tak jsem zvědavý, komu hodí hlas.


Žijete v jedné domácnosti? Kdo má přednost u zrcadla při holení?

Petr: V jedné domácnosti už nežijeme. V minulosti jsem míval přednost já, protože jsem vstával dříve. Nakonec i v přírodě má starý šedý vlk přednost před vlčetem.

Jakub: Žiji s přítelkyní, tak je volba jasná. Zkusil jste si někdy předběhnout ženu u zrcadla?


Dokážete si oba při případném zvolení představit politickou spolupráci?

Petr: Měl bych odpovědět, že koalice se tvoří až po volbách, ale při pohledu na kandidátku Ano, vím, že v jejich první desítce je dost lidí, kteří by byli určitě dobří parťáci. Jsem přesvědčen o tom, že komunální politika není o dogmatech a ideologii.

Jakub: Doufám, že oslovíme co největší počet voličů. Chtěli bychom na radnici zavést přátelskou, dělnou atmosféru.


Je to teď sice jen hypotéza, ale je možné, že bude Jakub starostou a na Vás Petře, zbude „bramborová" medaile v podobě radního či jen zastupitele. Dostal byste to od svého syna, jak se říká sežrat? Jak byste to řešil Vy, Jakube?

Petr: To si pište. Konec, konců je držitelem černého pásku v judu a na krku čtyři medaile mistra republiky. Takže i kdyby to bylo obráceně, tak bych si před ním moc nevyskakoval.(smích)

Jakub: I když by to bylo v přátelském duchu, tak si určitě rýpnu. (smích)


Pokud by vaše uskupení u voleb propadlo, zvažujete přestup do strany vašeho příbuzného?

Petr: Jsou sice věci, se kterými nemusím uvnitř naší strany souhlasit, stále zůstávám umírněných levičákem a socanem. Takto jsem byl i vychován. To znamená pomáhat potřeným a dát prostor úspěšným, kteří zaměstnávají a vytvářejí pracovní místa.

Jakub: V žádném případě! Jsme teprve na začátku cesty.


Co byste ve funkci starosty udělal jako první?

Petr: Prvořadým úkolem bude obnovit důvěru občanů v radnici větší otevřeností, komunikativností a lidským přístupem. Chceme občany více vtáhnout do rozhodování o životě ve městě a možná u nich vzbudíme i určitý pocit spoluzodpovědnosti za budoucnost našeho společného města.

Jakub: Dal bych si kafe a vyměnil jmenovku na dveřích. Ale teď vážně. Zatím mám zkušenost jen jako občan a vidím, co nefunguje a co je potřeba opravit. Chtěl bych tento pohled přivést i na druhou stranu, na radnici. V každém případě vím, že by to byl tvrdý oříšek. Jsem ale připraven vzít si kimono, černý pásek a jít se s tím poprat.

Autor: Zdeněk Kellner

22.8.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Chotýšany, První kontakt telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Morado chotýšany s.r.o., 257 28 Chotýšany. Informace: Markéta Králová, +420 317 850 900.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště Benešov - Baest, Práce v hluku, zdravé osoby, nutná lékařská prohlídka, Krátkodobé zaměstnání. První kontakt telefonicky. Po telefonické dohodě termínu v Benešově, Čechova 437,. Pracoviště: Ayb-v.v. s.r.o. týnec, Ing. Fr. Janečka, č.p. 147, 257 41 Týnec nad Sázavou. Informace: Volodymyr Ayb, +420 608 516 044.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař - vedoucí směny - s ubytováním. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Hotel Akademie Naháč 3*+, Komorní Hrádek 277, Zájem o gastronomii.Česká kuchyně. Schopnost organizovat práci směně.Ubytování, personální stravování, uniforma, zvýhodněné zaměstnanecké ceny. První kontakt telefonicky.. Pracoviště: Zfp hotely, s.r.o. chocerady, 257 24 Chocerady. Informace: Marek Škvor, +420 602 377 055.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 110 Kč

Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur Bezpečnostní pracovník/ice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Tesco Vlašim, Náplň práce:, o Ochrana a ostraha majetku klienta, o Pochůzková činnost, o Kontrola bezpečnosti v rámci objektu, o Eliminace nepoctivých zákazníků, o Jednoduchá administrativa, o Komunikace s policií, Požadavky:, o Chuť pracovat, o Trestní bezúhonnost, Nabízíme:, o Možnost týdenních výplat, o Možnost dlouhodobé brigádní spolupráce s možností přechodu na HPP, o Zázemí stabilní společnosti, o Kompletní uniformu a příspěvek na obuv, o Možnost profesního i platového růstu, o Zajímavý motivační program, o Zajistíme zkoušky profesní kvalifikace za zvýhodněnou cenu, o Možnost zajištění ubytovny , První kontakt telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Vlašim, okružní, Okružní, č.p. 1884, 258 01 Vlašim. Informace: Lenka Pelikánová, +420 800 111 112.


Ilustrační fotografie.

Nový profil zlepšuje kvalitu vzdělávání v mateřských a základních školách

Příměstský tábor, ilustrační foto.

KRÁTCE: relaxace ve Voticích, příměstský tábor či Alenka na Konopišti

Šachový tábor praskal ve švech

Benešov – 99 dětí, praktikantů a vedoucích se zúčastnilo šachového tábora, který od 4. do 11. srpna pořádala Šachová škola STAMAT v Růžené u Milevska. Už poněkolikáté v řadě padl rekord v počtu účastníků, který se už pomalu dostává na hranici zvládnutelnosti. Pořadatelé přesto organizaci tábora opět zvládli a celý týden proběhl v příjemné atmosféře.

Kraj chce části klientů H-Systemu přispět na to, aby se mohli soudit

Střední Čechy – První konkrétní pomoc za uplynulých 20 let. Tak Ivan Král z družstva Svatopluk, sdružujícího část klientů zkrachované stavební společnosti H-System včetně rodin žijících v Horoměřicích (bydlí tam v domech, které mají podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR opustit, aby je konkursní správce mohl prodat v dražbě a peníze použít k uspokojení části pohledávek všech věřitelů) komentoval závěry úterní schůzky představitelů stranických klubů ve středočeském krajském zastupitelstvu.

Kontrolu krajských zakázek odstartoval příval anonymů

Střední Čechy – Ceny jsou vysoké a zakázky cinknuté. Tak zní upozornění, které na středočeském hejtmanství odstartovalo interní audit. V úterý o tom informovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Rady do zahrady: pivoňky, maliníky, Althanova renklóda

Benešovsko - Rady čtenářům Deníku od zahrádkáře, ovocnáře, pěstitele a šlechtitele Petry Kumšty z Votic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT