Pro většinu z nich to bylo příjemné zpestření dne a nikdo si neuvědomoval, co tito na první pohled nevinní ptáci mohou způsobit.

„Musím říct, že za posledních deset let jsem se s holuby v centru města nesetkala. Asi tady byli, ale tím, že se začali využívat půdy k výstavbě bytů, nemají se kde uhnízdit a tím pádem se odstěhovali,“ uvedla Jana Kocurová, starostka Votic.

„My tady máme naopak desítky vlaštovek, které si tu chováme v tom smyslu, že i na budově úřadu máme několik hnízd, kde každoročně vyvádí svá mláďata,“ dodala starostka.

Podobně jsou na tom i v Sázavě. Ani v tomto městě si všudypřítomné zdivočelé holuby nepamatují. „U nás máme na náměstí divoké kachny. A to není problém, ale naopak krásná rarita. Oni se každý den ráno přikolébají od řeky k pekárně, kde dostanou rohlík, potom se vykoupou v kašně a zase se vrací kolébavým krokem zpět do řeky,“ řekla vedoucí stavebního úřadu Sázava Pavlína Drahotová.

„Vlašim problém posedávajících holubů na fasádách domů v minulosti vyřešila ochrannými hroty. Pokud by se někde opět přemnožili, může náš odbor nařídit maximálně odstřel,“ vysvětlil Ladislav Slezák, pracovník odboru životního prostředí Městského úřadu Vlašim.