„Ani se mi nechtělo věřit, když jsem spatřila, jak nám z kuchyňské linky odnáší potkan připravené řízky na nedělní oběd,“ říká paní, která nechtěla být medializována. „Muž sebral tvrdou patku chleba a ve zlosti ho trefil takovou ranou, až prorazil dveře do koupelny,“ dodala s tím, že za poslední roky došlo v bytovkách I. kategorie k více než deseti podobným případům. „Potkani k nám lezou z kanalizace, v zimě se stahují za teplem a do pater se dostávají odkapávacími trubkami a stoupačkami,“ upřesnila paní a řekla, že si rodiny každoročně raději zaplatí deratizaci samy.
„Slyšel jsem o tom. Deratizaci kanalizace provádíme každým rokem a pro letošek ji zadáme znova,“ ujistil bystřický starosta Daniel Štěpánek.
V Benešově za hubení hlodavců zaplatí město ze svého rozpočtu ročně přibližně dvě stě tisíc korun.
„Deratizace i odchyt holubů se provádí pravidelně. Přemnožení hlodavců, myslím, nehrozí a jejich výskyt se udržuje na přijatelné úrovni,“ říká místostarosta Benešova Jaroslav Duras.
Jeho slova potvrzuje Miroslav Moravec z benešovské firmy Hubex, která se o deratizaci Benešova stará.
„Provádíme deratizace bytových jednotek a kanalizační sítě. Jsme domácí firma a tudíž většinou známe lokality, kde se potkani sdružují. Města a obce, pro které pracujeme, jako například Benešov, Týnec, Votice, Čerčany, si hlídáme a tam je to v pohodě,“ řekl Miroslav Moravec.
Odborníci upozorňují, že chytání a zabíjení holubů není z dlouhodobého hlediska řešením. Nejrozumnější cestou by bylo vrácení holubů zpět do krajiny, odkud se stáhli do měst za potravou a možnostmi hnízdění. Problém je ale v tom, že přirozených míst pro život holubů ve volné krajině silně ubylo.