Povinnost vybavit si objekt „hlásiči požáru“ a hasícími přístroji se vztahuje podle nové protipožární vyhlášky jen na nové stavby.
Pro obyvatele starších obytných objektů novela pouze upravuje podmínky pro bezpečné užívání domu zejména v oblasti skladování hořlavých látek.
„Požáry v domácnostech mají vůbec nejtragičtější následky. Hasiči denně v průměru vyjíždějí k sedmi požárům v domácnostech. Denně je při nich zraněn alespoň jeden člověk a přinejmenším jedna osoba týdně přitom přijde o život, nemluvě o stamilionových majetkových škodách,“ zdůvodnil ředitel odboru prevence Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Rudolf Kaiser.
„Domácnosti jsou dnes přeplněné hořlavými materiály. Pokud zde dojde ke vzniku požáru, je tak je velká pravděpodobnost, že škody budou vyšší a roste i riziko zranění či dokonce úmrtí. Pokud jsou domácnosti vybavené prostředky rychlé detekce vznikajícího požáru a pokud mají k dispozici funkční přenosné hasicí přístroje, významně to omezuje riziko úmrtí či zranění při případném požáru a je mnohem vyšší šance uchránit majetek před zničením. Lidé jsou hlásiči včas na nebezpečí upozornění a mají šanci situaci zachránit,“ dodal.
Informační šum kolem nové požární vyhlášky zneužívají dva typy podvodníků.
Jedni vnucují majitelům domků či bytů předražené hlásiče a hasicí přístroje.
Druzí nevědomost především starších osob využívají pro fiktivní obhlídku bytu nebo domku , při níž v nestřežené chvíli kradou celoživotní úspory či cennosti.