VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hexavakcína? Je k mání

BENEŠOV - Podobná situace jako ve východních Čechách, kde chybí očkovací látka, na Benešovsku nenastala

31.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Očkování podstupují děti díky hexavakcíně méně častoFoto: Deník/ Eva Kořínková

Od ledna povinně očkují dětští lékaři letos narozená miminka hexavakcínou, která je hrazena ze státního rozpočtu. Tedy měli by. Ale ne všude se tak děje. V některých krajích se totiž potýkají s jejím nedostatkem. Zejména v Praze a východních Čechách. Na Benešovsku je jí dostatek.
„Hexavakcíny máme dostatek,“ uklidnila rodiče vedoucí benešovského protiepidemiologického oddělení krajské hygienické stanice Jitka Blažková. „U nás je to v pořádku. Hexavakcína je,“ potvrdila její slova dětská lékařka z benešovské polikliniky Jana Petrásková. Hexavakcína je spojena se šetrnějším způsobem očkování a obsahuje moderní očkovací látky s menším výskytem nežádoucích účinků. Děti jsou zatěžovány méně vpichy a nemusí zvlášť užívat na lžičce očkovací látku proti dětské přenosné obrně, což je v souladu s požadavkem Světové zdravotnické organizace. Když dítě dostane první dávku o něco později, nic se nestane. Ale když už by bylo rozočkováné, problém by to mohl být. Důležité je totiž nepřekročit měsíc mezi první a druhou vakcínou. To by se muselo očkovat znovu,“ upozornila Petrásková.Mezi rodiči je podle benešovské lékařky povědomí o hexavakcíně dobré, přesto není na škodu je dále informovat. „Říkáme jim, že je to šetrná vakcína, která se dříve musela platit, ale nyní už je zdarma, a neměly by po ní být žádné vedlejší účinky,“ dodala Jana Petrásková. Očkování proti infekčním nemocem patří mezi nejefektivnější opatření jak z hlediska zdravotního, tak z hlediska ekonomického. Ročně se v České republice díky očkování podaří zabránit přibližně 150 tisícům onemocněním infekcemi, které jsou očkováním preventabilní, a téměř 500 úmrtím na tyto infekční nemoci.

 

HEXAVAKCÍNA A JEJÍ PŘÍNOS

Obsahuje antigeny proti dávivému kašli v acelulární formě, tetanu, záškrtu, invazivním onemocněním vyvolaným Haemophilem influenzae b, virové hepatitidě B a proti přenosné dětské obrně v inaktivované formě. Změnou očkovacího kalendáře, nahrazením čtyřvazebné očkovací látky šestivazebnou, došlo mimo jiné i k odstranění dosavadní nepřehlednosti v proočkovanosti, neboť rodiče si mohli dříve koupit i jinou očkovací látku, než, kterou zajišťuje stát. Výhodou je také snížení počtu aplikací vakcín.

31.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Ilustrační foto

Braný vymazal Koštíře a Nespeky přivezly domů tři body

Nádvorník loupil ve Vlašimi

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi nastoupili ve Fortuna národní lize proti Táborsku, které vede bývalý trenér hráčů zpod Blaníka Roman Nádvorník a ten je nepotěšil, když si domů odvezl bod a ještě naříkal, že je to málo. „Měli jsme mít tři, ale to by Musiol musel proměnit sólo za stavu 2:1,“ zlobil se trenér Táborska Roman Nádvorník. Vyhrát chtěl i domácí kouč. „Bod je málo. Většinu zápasu jsme měli herní převahu, ale selhali jsme v obranné fázi, kde jsme si nepohlídali standardní situaci a rychlé protiútoky Táborska,“ byl zklamaný Petr Havlíček.

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

KRÁTCE: Ve volební místnosti viděla policistu poprvé

Benešovsko - Přinášíme vám postřehy z voleb v regionu.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení