Nejen o tomto koncertu jsme si právě s Janem Křížem povídali.

V pořadu Večer světových muzikálů jste vystupoval s Míšou Noskovou a později Sisou Sklovskou. Nahradila je nyní Ilona Csáková nebo jde o úplně jiný program?
Vlastně trochu obojí. Jde už spíše o takovou tradici, že každý rok pozveme jinou zpěvačku, abychom společně vytvořili zas nový koncert. Čili koncept je velmi podobný, ale samotný večer vznikne pokaždé jedinečný.

Jaké skladby budete ve Vlašimi zpívat?
Zazní písně z muzikálů zahraničních i českých, určitě se vydáme i mimo muzikálový žánr. Já osobně si plánuji zazpívat něco z Horečky sobotní noci, v níž jsem na začátku této sezóny v Praze odpremiéroval roli Tonyho Manera. A také určitě některé písně z mé desky Sečteno Podtrženo.

Ve Vlašimi jste už vystupoval několikrát. Jaké máte vzpomínky na zdejší koncerty?
Měli jsme vždycky velké štěstí na počasí, tak věřím, že i tentokrát nás nevypeče. Na koncert se moc těším, protože jsme vždycky měli plno a diváci byli senzační. Opravdu. Je radost si na takový open air v tak malebném prostředí a s takovým publikem přijet zazpívat.

Už jste si stačil prohlédnout vlašimský zámek a park?
Už si to slibuji od prvního koncertu, ale s časem je to u mne těžké. Doufám, že jednou si park pořádně prohlédnu, prý to opravdu stojí za to.

Jak a kdy začala vaše spolupráce s Ilonou Csákovou?
Já jsem s Ilonou zpíval vlastně jen jednou, bylo to na open air koncertě v Českém Krumlově. Jinak jsme se pracovně vždycky míjeli. Těším se, že si zas zazpíváme, nesmírně si ji jako zpěvačky vážím. Má nádhernou barvu hlasu a umí s ním úžasné věci.

Kde a v jakých muzikálech vás mohou v současné době fanoušci vidět a slyšet?
Je toho víc, vystupuji převážně v Praze, ale občas jezdím hostovat do Liberce (She Loves Me), Plzně (Producenti, Spamalot) nebo Českých Budějovic (Divotvorný hrnec, Zpívání v dešti). Staronově teď nastudovávám hlavní roli v muzikálu Děti ráje v Brně, kterou jsem hrál už při prvním uvedení v Praze. Ale především se teď připravuji na náročný muzikál Atlantida, složený z písní Mekkyho Žbirky, který se bude hrát od září v pražském Divadle Kalich. To považuji za svoji domovskou scénu, kde mě diváci mohou vidět v muzikálech Horečka sobotní noci, Mauglí, Pomáda, Osmý světadíl nebo Johanka z Arku.

Jan Kříž, který se narodil 19. září 1985 je držitel ceny Thálie v kategorii muzikál, a je odbornou kritikou opakovaně označován za jeden z nejvýraznějších mladých talentů současné české muzikálové scény. Kromě divadelních prken ho diváci mohli vidět například v seriálech Helena, Ordinace v růžové zahradě nebo Obchoďák, na filmovém plátně se objevil poprvé v říjnu 2014 ve filmu Intimity.

KAREL SOUČEK