Dlouho do sobotní noci potrvá na místním fotbalovém hřišti i v okolí obce už třetí taktické noční cvičení složek Integrovaného záchranného systému. „Zúčastní se ho sedmnáct družstev,“ připomněl David Znamenáček, starosta pořádajícího Sboru dobrovolných hasičů Přestavlky.

Do obce nedaleko Čerčan dorazí v sobotu kromě dobrovolníků také profesionálové. Nebudou mezi nimi chybět hasiči z Benešova, přijede i posádka Zdravotní záchranné služby Benešov a také Life Rescue Praha. To je občanské sdružení, které se zabývá výukou zájemců v poskytování první pomoci, pořádáním preventivních akcí i realizací soutěží.

První družstva se na hřiště v Přestavlkách začnou sjíždět už ve 14 hodin. O hodinu později čeká jejich členy praktické školení. „Hasiči se při něm zdokonalí ve vyprošťování osob bez hydrauliky, resuscitaci či v základních znalostech ze zdravovědy,“ uvedl Znamenáček.

Po společné večeři opravdové praktické cvičení začne v teprve v 19 hodin simulovanou dopravní nehodou a záchranou zraněných. Mezi sedmi disciplínami ale nebude chybět ani klasika – hašení požáru budovy. Družstva porota ohodnotí i za pomoc zraněnému zavalenému padlým stromem nebo způsob hašení požáru lesa a automobilu. Stanoviště s jednotlivými úkoly rozmístí pořadatelé na okruhu dlouhém 19 kilometrů v okolí Přestavlk.

Kromě stovky cvičících dobrovolníků se sobotní akce zúčastní ještě asi 40 dalších hasičů, záchranářů, rozhodčích a také figurantů.