Letošní čarodějnice, pálení ohňů na konci dubna, měly namále. Kvůli suchu jim totiž hrozil zákaz. Hasiči nyní zasahují u požárů třikrát častěji, než obvykle. Na Benešovsku, jen v pondělí, třikrát. U Heřmaniček hořely pražce, u Sázavy a Krňan zase lesy. Ani jednou ale kvůli čarodějnicím. Aby se tak nestalo, do plenéru vyrazili i hasiči. Ne se svými stříkačkami, ale proto, aby zjistili, zda pořadatelé pálení dodržují předpisy.
„Měli by nám pálení ohlásit,“ říkal před akcí ředitel Hasičského záchranného sboru Benešov Josef Setnička s tím, že u každého většího ohně by měla být i osoba, která za průběh plamenné seance a samozřejmě také za případné negativní dopady, zodpovídá. A jak kontroly dopadly?

Žádná zbytečná buzerace, spíše vysvětlování, domluvy nebo důrazné upozornění. Tak hodlal strávit noc plnou ohňů ředitel HZS Benešov Josef Setnička. Do terénu vyrazil bez ohlášení, domů se pak vracel nadmíru spokojen. Nikde, kam zajel, nejenže kvůli čarodějnicím neplánovaně nehořelo, ale pořadatelé byli dokonce připraveni jakékoliv zárodky nekontrolovaného hoření uhasit.
„Máme akci nahlášenu na městském úřadu,“ vysvětloval hlavní pořadatel čarodějnic v Peceradech František Ptáčník. Setnička se ale nedal ukolébat a u operačního důstojníka zjišťoval, zda i hasiči vědí o peceradském pálení. Věděli, stejně jako o vatrách v Chrášťanech, Václavicích, Netvořicích nebo Domašíně.
„Pořadatelé opravdu nic nezanedbali. V Netvořicích měli dokonce připravernu cisternu,“ pochválil ředitel hasičů na Benešovsku Josef Setnička.