Nápad navštívit výstavu nazvanou Troška z našich pohádek se zrodil teprve den před samotným výletem do Vlašimi. Pracovnice centra nelenily, obvolali rodiče kvůli potřebnému souhlasu a všichni hned ráno vyrazili na Benešovsko.

Sociální pracovnice prozradila, že jak klienti, tak zaměstnanci centra mají Troškovy pohádky v oblibě a z výstavy si odnáší krásné zážitky. Klienti z centra si během exkurze výstavních prostor s kostýmy také sestavili velké pohádkové puzzle a spolu s doprovodem vyplnili soutěžní kvíz.

„Byla jsem dost překvapená, když jsem se dozvěděla cenu těch kostýmů, odhadovala jsem ji daleko nižší," dodala pracovnice pacovského stacionáře, která se domnívala, že výroba pohádkového kostýmu přijde zhruba na deset tisíc korun.

„To je cena klobouku, takové šaty pro princeznu se pohybují o řád výše," upřesnil majitel galerie Milan Bísek, který umožnil vstup skupině klientů Lady i jejich doprovodu na výstavu zdarma a vyšel vstříc i v přístupu do galerie mimo běžné otevírací hodiny. Klienti z Lady se mu za to odvděčili předáním vlastnoručních výrobků z jejich chráněné dílny.

„Mně se tu líbilo úplně všechno, je to moc pěkný. Nejvíc se mi ale líbilo peklo a ti čerti tam," prozradil jeden z klientů centra Luboš Tomšíček, který si po obléknutí pláště a nasazení koruny na hlavu připadal na chvíli jako král.

KAREL CHLUMEC