Svou dvoutýdenní pracovní pouť začali o víkendu v Kácově. Ze břehů a ze dna řeky, brigádníci školou povinní, ale i dospělí zbavili koryto i břehy řeky už čtyř tun odpadů.
„Standardně nacházíme pet láhve a igelity. Dále pak žíněnky, traverzy, kočárky, kusy strojů, lavičky, prostě všemožné haraburdí,“ uvedla koordinátorka projektu Barbora Čmelíková z o.p.s. Posázaví a dodala, že na pondělní čištění Sázavy vyplula zhruba dvacítka brigádníků, která zbavuje tok nežádoucích odpadů pouze z lodí, kterým se podle tvaru a barvy říká banány.
Organizátoři i samotní čističi si nemohli vynachválit víkendové počasí, které jim přálo a ukázalo jim svou přívětivější tvář. Teploty se kolem poledne šplhaly až ke dvacítce. Podle slov hlavní organizátorky ale některým ubytovaným byla k ránu zima.
„Ne všichni mají totiž dobré spacáky. Od řeky přece jen táhne, je mlha a noční teploty jsou ještě poměrně nízké. Kéž by nám dobré počasí alespoň přes den chtělo vydržet,“ přeje si Barbora Čmelíková. První dny vydatně pomáhali při úklidu řeky žáci Základní školy Kácov spolu se zástupkyní ředitele Soňou Křenovou.
„Ta byla velmi statečná, protože se s dětmi do projektu zapojila, jela s námi, dohlížela na děti a sbírala s nimi vše, co do řeky nepatří. Děti samozřejmě také zaslouží velkou pochvalu,“ doplnila Čmelíková.
Čištění Sázavy není ale jen doménou studentů a žáků škol. Přiložit ruku k dílu přijíždějí také dospělí.
Nebývá výjimkou, že parta lidí na pracovišti se někde dozví o projektu, dají se dohromady a přiloží ruku k dílu. Tak se stalo například u jedné finanční úvěrové společnosti. Lidi v ní cítili potřebu udělat něco užitečného a současně mohli v přírodě o víkendu upevnit pracovní vztahy a lépe se poznat.
„Přála bych si vyčistit Sázavu tak, abychom se sem už nemuseli vracet,“ řekla Čmelíková s tím, že zatím čistí úsek řeky mezi Kácovem a Sázavou, kudy v předchozích ročnících projektu trasa nevedla. Lodě čističů tudy ještě nikdy neprojeli, proto není o různorodé odpadky v tomto úseku nouze.
„Jsem strašně zvědavá, jak to bude vypadat na dolní části řeky, kterou jsme v minulosti už vyčistili a odkud jsme odvezli desítky tun odpadů. Zajímá mě, jestli tam toho bude méně a bude znát, že už jsme tam dvakrát jeli,“ položila si otázku manažerka společnosti Posázaví a autorka projektu Barbora Čmelíková.

KAREL CHLUMEC