Nejbližší leží v Mrači. Od místa nálezu je vzdálený dva a půl kilometru. Jenže nebezpečné předměty policisté nakonec vezli mnohem dál. Až do lomu u Krhanic.

„Samozřejmě se o likvidaci munice v Mrači také uvažovalo. Jenže lom pracuje na tři směny a pracoval i v sobotu. Proto jsme museli hledat jiné vhodné místo,“ vysvětlila mluvčí benešovské policie Diana Škvorová.

To našli policisté až v krhanickém lomu. Jenže cesta tam je mnohem delší, než do Mrače.

Policisté si mohli zvolit tři trasy. Nejkratší měří 14 kilometrů. Vede přes Poříčí, Bukovany, Týnec, Chrást a Krhanice. Úsek mezi Poříčím a Bukovany je ale pro převoz „načaté“ munice nevhodný, protože jde doslova o tankodrom.

Nejdelší trasa, ale po nejlepších silnicích, měří více, než 22 kilometrů. Nebezpečný náklad by se ale dostal po Poříčí navíc i na okraj Benešova a také do Bukovan.

„Náklad jsme převáželi přes Poříčí, Nespeky, Babice a Krhanice,“ popsala skutečnou trasu dlouhou 17 kilometrů policejní mluvčí.

Devět dělostřeleckých granátů ráže 75 milimetrů pak pyrotechnik za asistence vozů týnecké a čerčanské policie bezpečně dopravil do lomu a tam zneškodnil.