Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Grammer začíná propouštět!

Dolní Kralovice – Hromadnému propouštění, které v lednu nahlásilo celkem sedmnáct velkých zaměstnavatelů, se nevyhnulo ani Benešovsko. Podle informací Úřadu práce České republiky při něm přijde o práci 418 pracovníků firmy Grammer v Dolních Kralovicích.

20.2.2014
SDÍLEJ:

Firma Grammer v Dolních Kralovicích má do konce tohoto roku propustít více než čtyři sta zaměstnanců. Výrobu má dolnokralovická pobočka převést do Žatce. Foto: Ilustrační foto: Jiří Kohout

„Jediné, co vám k tomu mohu v tuto chvíli říct je to, že v lednu dostalo k 31. březnu výpověď zhruba čtyřicet našich zaměstnanců, a že se jednalo převážně o šičky autopotahů," uvedl nynější ředitel dolnokralovického Grammeru Michal Hemala.

V současné době běží v Grammeru plánovací práce, které budou v dohledné době uzavřeny, a následně vydá ředitelství v Německu tiskové prohlášení.
„Jakmile se tak stane, okamžitě dostanete veškeré detailní informace. Ale jak už jsem řekl, nejprve musíme počkat na oficiální tiskové prohlášení centrály. Do té doby no comment," dodal Michal Hemala.

Grammer mlží, úřad práce informuje

Zatímco všichni oslovení zaměstnanci firmy Grammer a to ať té v Dolních Kralovicích tak v ústředí v Mostě, byli na podávání informací o hromadném propuštění skoupí, Úřad práce Benešov byl o poznání sdílnější.

Důvodem, pro který přistoupil dolnokralovický Grammer k tomuto nepopulárnímu kroku, má být přesunutí výroby do centrálního závodu firmy v Žatci.
„Těchto 418 zaměstnanců ukončí pracovní poměr v průběhu letoška," prozradila ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce Benešov Kateřina Novotná s tím, že propouštění se týká všech zaměstnanců.

Tedy jak montážních dělníků, tak i administrativních pracovníků. Zároveň potvrdila slova Michala Hemaly, že první vlna propouštění je naplánovaná na konec první čtvrtiny tohoto roku.

Ještě než Grammer přistoupil k hromadnému propouštění, o svém záměru, tak jak mu to ukládá zákon, písemně informoval příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce České republiky. V tomto případě tu benešovskou.

Úřad je připravený maximálně pomoct

Pokud se propuštění zaměstnanci zaevidují na kontaktním pracovišti ÚP, bude jim podle ujištění Kateřiny Novotné věnována maximální pozornost.
„Vzhledem k tomu že se jedná o oblast na okraji našeho okresu, lze předpokládat, že se propuštění zaměstnanci budou evidovat i na jiných kontaktních pracovištích," dodala Kateřina Novotná.

Jakmile Úřad práce ČR obdrží informaci o hromadném propouštění, je připraven pomoci zaměstnancům ještě v době, než k němu fakticky dojde. Benešovský úřad ale zatím žádné zaměstnance firmy Grammer Dolní Kralovice v evidenci nemá.

Úřad práce může svým klientům pomoci hned několika způsoby. Například veřejně prospěšnými pracemi, při nichž může zájemcům poskytnout finanční zajištění až na jeden rok. Dále pak profesním poradenstvím a rekvalifikací. A právě o rekvalifikační kurzy je ze strany uchazečů úřadů práce velký zájem.

Rekvalifikace má velké úspěchy

I úřadu práce jde o to, aby uchazeč nebo zájemce o zaměstnání, který takovým kurzem úspěšně projde, našel v co nejkratší době novou práci.

„Celkem šedesáti procentům uchazečů, kteří úspěšně zakončí některý z rekvalifikačních kurzů, se podaří získat během jednoho roku nové zaměstnání," řekla generální ředitelka Úřadu práce České republiky Marie Bílková.

Posledním prostředkem, jak uchazečům o práci může ÚP pomoct je, že podporuje vytváření společensky účelných pracovních míst. Zaměstnavatelé, kteří se rozhodnou taková místa vytvořit, mohou dostat od ÚP ČR příspěvek na mzdové náklady na jednoho zaměstnance až do výše patnácti tisíc korun měsíčně, a to po dobu maximálně dvanácti měsíců.

„O hromadné propouštění se jedná tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí. Před tím, než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat, a to nejpozději 30 dní předem, odborovou organizaci, radu zaměstnanců a také příslušnou krajskou pobočku ÚP ČR podle místa činnosti firmy. Ve zprávě je firma povinna uvést důvody a termíny hromadného propouštění, celkový počet zaměstnanců a zároveň počet a profesní složení lidí, kterých se bude propouštění týkat. V neposlední řadě musí informace obsahovat i údaje o odstupném, případně dalších právech takto postižených pracovníků. Současně musí zaměstnavatel předložit návrh kritérií, na jejichž základě proběhne výběr těch, kteří dostanou výpověď," uvádí Úřad práce České republiky.

Autor: Martina Křečková

20.2.2014
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Brankář Tomeček si protáhne zimní přípravu

Benešovsko – Okresní disciplinární komise OFS Benešov zasedala a trestala. Nejhůře dopadl brankář Nesperské Lhoty Michal Tomeček, který nejenže skončil na podzim, ale protáhne si i zimní přestávku. Největší pokutu, 3000 korun, dostaly za „černocha“ Čechtice.

KRÁTCE: Kvůli volbám se turisté k informacím nedostanou

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

ANKETA: Jdete k volbám?

Benešovsko - Ptali jsme se obyvatelů Benešovska, jestli půjdou k volbám.

OBRAZEM: Spirituál Kvintet vystoupil ve Vlašimi k poctě Farní charity

Vlašim - Farní charita Vlašim slaví 25 let od svého vzniku. Ke svému výročí uspořádala také benefiční koncert skupiny Spirituál Kvintet. Ten se původně měl uskutečnit 5. října, ale z důvodu nemoci jednoho z členů kapely byl přeložen až na úterní večer 17. října. Do vlašimského kostela sv. Jiljí, kde se koncert konal, dorazilo mnoho posluchačů, kteří zaplnili celý kostel a vystoupení si náramně užili. Některé písně společně se zpěváky zpívalo dokonce celé obecenstvo. Na konci hudebního představení ocenili přítomní um skupiny ovacemi ve stoje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení