„V tomto týdnu budou už druhou dávkou vakcíny očkovány zdravotní sestry a pracovnice přímé péče,“ potvrdila v pondělí 22. února ředitelka Domova seniorů Jankov Drahuše Hlavatá.

Další zaměstnanci a klienti by měli přijít na řadu první březnový čtvrtek. „Pak už budeme očkovaní všichni, samozřejmě s výjimkou těch, kteří nechtěli nebo jim to nedoporučil lékař,“ uvedla Hlavatá, která odhaduje, že 98 procent všech lidí z domova oočkování neodmítá.

V jankovském domově žije 64 klientů. Opatření tam v obou koronavirových vlnách odpovídala aktuální situaci a doporučení zřizovatele, tedy Středočeského kraje. V době izolace od okolního světa mohli senioři využívat ke krátkým procházkám na čerstvém vzduchu jen přilehlou zahradu. Kontakt s rodinami řešili po zákazu návštěv především po telefonu. Někteří zdatnější i prostřednictvím počítačů.

„Právě teď už ale zákaz návštěv nemáme. Hosté musí mít samozřejmě respirátor, a než je pustíme do objektu, musí podstoupit testy,“ vysvětlila Hlavatá.

Všichni v Jankově už se těší na úplné rozvolnění, kdy za nimi bude moci přijet s programem třeba některý ze známých umělců. „To ale asi bude až v době, kdy se obnoví normální způsob života v celé zemi. Bude to fajn nejen pro obyvatele domova, ale i pro nás ostatní,“ dodala ředitelka.

Obdobná očekávání panují i v Domově seniorů Vojkov, kde žije 112 klientů. S nákazou tam loni zápolilo 56 seniorů, pět z nich muselo být dokonce hospitalizováno. Ovšem nyní, kdy je v celém Česku covid-19 znovu na vzestupu, situace ve Vojkově horší není. Právě naopak. „V karanténě jsou nyní jen dva klienti a jeden zaměstnanec,“ potvrdil ředitel Vladimír Koníček a připomněl, že zhruba devadesát procent klientů i zaměstnanců už má za sebou i druhou dávku vakcíny.

Návštěvy však, právě kvůli zmíněným dvěma případům karantény, za seniory zatím nemohou. To by se podle ředitele mělo změnit hned po ukončení nařízené izolace, pravděpodobně už od března. „Situace u nás se jak pro klienty, tak zaměstnance vyvíjí velmi příznivě,“ poznamenal ředitel. Klienti podle něho příliš nehodnotí vládou přijímaná opatření. „Až na výjimky tu kvůli tomu nikdo frustrací netrpí,“ dodal Koníček.