Právě taková byla část včerejší pracovní návštěvy Prvního rady Francouzského velvyslanectví v České republice Nicolase de Lacostea.

Na Benešovsko ho pozval někdejší starosta Neveklova a současný senátor Karel Šebek. Diplomat se zajímal o život lidí na Benešovsku i aktivitu firem, jejichž obchod je založen právě na spolupráci s Francií.

V aule benešovského gymnázia si Lacoste popovídal se studenty francouzštiny. Samozřejmě nejprve ve svém rodném jazyce, poté i česky.

„Angličtina je nyní už běžná, ale když hovoříte navíc ještě francouzsky, je to pro vás velké plus,” vysvětloval diplomat studentům a přiblížil jim také zvyklosti školského systému jeho vlasti. „Čtrnácti až patnáctileté děti se každý rok zúčastňují povinně čtrnáctidenní praxe. Při ní hlavně získávají představu o případném budoucím zaměstnání,” sdělil studentům česky.

A právě to byl také jednací jazyk při obědě, při němž se Francouz setkal se starostou Benešova Jaroslavem Hlavničkou. Odpoledne pak odjel host za starostou Neveklova Janem Slabým a společně si prohlédli zámek v Jablonné nad Vltavou.