„Je nová doba, fouká nový vítr,“ komentoval zmizení hvězdy Viktor Kornienko, obchodní zástupce české firmy v Rusku, v pátek 27. května poté, co přijel do Čech. Právě on nechal na jaře roku 2014 hvězdu na pomník instalovat.

Hvězda, kterou ruský podnikatel pokládá za symbol Rudé armády, osvoboditelky Československa od hitlerovského nacismu, má ale však v očích Čechů jiný význam. Spojují ho se sovětskou okupací Československa v roce 1968.

Pieta u pomníku setkání dvou částí Rudé armády nedaleko Dobříčkova.
Připomněli setkání dvou částí Rudé armády

Zajímavé je, že hvězda na vrcholku pomníku vydržela, i když ještě předtím Rusko anektovalo Krym. A zůstala tam i následujících osm let. Po invazi Ruska na Ukrajinu ale vydržela na svém místě další tři měsíce. Pak přišla změna.

„Na pomníku se objevil ukrajinský znak, který jsme odstranili a nějaký čas tam stála také pračka potřísněná červenou barvou. Zmizení hvězdy pokládám za práci vandalů. Kdy se to stalo nevím, ale už osmého května tam hvězda nebyla,“ uvedl Jiří Sternberk, starosta Postupic, pod které Dobříčkov spadá s tím, že případem se proto také zabývala policie.

Konkrétně to byli policisté z obvodního oddělení z Vlašimi. Těm se podařilo operativním šetřením zjistit, kdo za celou událostí mohl stát.

Uloupení pěticípé hvězdy je přestupek

„Kolegové ze spáchání skutku podezírají sedmačtyřicetiletou ženu. Její jednání kvalifikovali jako přestupek a k dořešení předali na Městský úřad Benešov,“ potvrdila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Policisté zmizení hvězdy posoudili jako poškozování cizí věci a umístění pračky na veřejné prostranství jako porušení zákona o odpadech.

Monument u Dobříčkova sice vznikl jako pomník připomínající setkání dvou frontů, ale k němu tam nikdy nedošlo. Vojska Rudé armády se setkala na křižovatce dnešní silnice II/112 a II/111 u Struhařova. Toto místo ale není příliš vidět. Proto také už brzy po válce vznikla na návrší u Dobříčkova dřevěná slavobrána. Dlouho nevydržela a podlehla povětrnostním podmínkám. Nahradil ji pomník a podstavec s tankem.