Tisíce dětí vyráží do přírody odpočinout si od města a školních povinností. Soutěže a bojovky. Kamarádi a táborové lásky. Dobrodružství. Zábava. Koupání a sport. Sranda od rána do večera a dny strávené uprostřed krásné přírody. To všechno asi napadne každého, když uslyší slova dětské tábory.
Dům dětí a mládeže Benešov každoročně pořádá během prázdnin několik týdenních běhů s různými aktivitami. Letos již posedmadvacáté. „Smyslem sedmidenních turnusů je, aby se vyměnilo více dětí. Termín si pak každé z nich zvolí podle toho, čím ho který zaujme,“ říká ředitelka zařízení Milada Rýdlová.
V tomto týdnu je turnus zaměřen na hru na motivy fantasy příběhu Dračí slza. „Táborníci po příjezdu objeví dračí vejce a mají zachránit poslední draky na světě. Celý týden musí o ně pečovat, starat se, uspávat, připravit jídlo, až se vyklube a především, uchránit před zlým černokněžníkem, který je chce zlikvidovat,“ prozradila zápletku vedoucí tábora Iva Křížková s tím, že všechny hry jsou směrovány k celotáborové hře.
„Děti poznávaly kytičky, z kterých pak vyráběly lektvar, z těsta pekly chleba, při tanečním večeru se učily slušnému chování, večer zpívaly ukolébavky. Nejsou to ale úkoly, které by nebyly schopny zvládnout. Podle jejich plnění získávají peníze,“ doplnila Křížková.
Dvaatřicet dětí od sedmi do čtrnácti let je rozděleno do čtyř smíšených oddílů, Oheň, Voda, Vzduch, Země. „To proto, aby se ti starší naučili pomáhat mladším. A také, aby to bylo spravedlivé při soutěžích,“ říká externí vedoucí Miroslav Šípek. Družstva mezi sebou soupeří o to, kdo z nich při závěrečném večeru bude mít nejvíce peněz, a tím i v držení vejce, z kterých se vylíhne drak. „Většina dětí se do rolí vžívá, a i ty nejmenší jsou statečné. Nebály se ani, když jsme jednu noc spali pod širákem,“ dodal Šípek.
A jak se tábor líbí samotným účastníkům? „Ti jsou celotáborovou hrou tak zaměstnaní, že nemají čas ani na stýskání,“ usmívá se Iva Křížková. „Už jsem zde poněkolikáté. Všechno se mi líbí, celotáborovka je skvělá, strašidelná, pořád se něco děje,“ křičí devítiletá černovláska Danička.

Malí hasiči prožili perný týden

Pár dní života na ztraceném ostrově si vyzkoušely děti z Trhového Štěpánova. Tamní městský úřad spolu se Sborem dobrovolných hasičů jim totiž umožnili pobyt v táborovém prostoru ve Střechově. Letní táborové soustředění mladých hasičů navázalo na celkovou práci s mládeží v městečku kousek od Vlašimi.
Tábor pro děti byl tématicky laděný do fiktivního prostředí opuštěného ostrova.
„S dětmi si hrajeme na Robinsony. Předstíráme, že jsme ztroskotali na opuštěném ostrově,“ vysvětlila táborová vedoucí Jaroslava Krásová pointu pobytu.
Nejdříve děti musely postavit obydlí z přírodnin, vytvořily si vlajky a naučily se rozdělávat oheň bez pomoci zápalek. Vyzkoušely si i vaření nad ohňem. „Skladba a forma programu byla zohledněná k věku dětí,“ upřesnila táborová vedoucí.
Pobytu se zúčastnilo třicet čtyři dětí ve věku od pěti do patnácti let. Převahu měli předškoláci a děti, které se v září posadí do školních lavic poprvé. „Starší děti jsou tu spíše v roli dozoru nad těmi menšími. Ale i oni si tu užijí zábavu a poučení,“ doplnila Jaroslava Krásová, která vede dětské kroužky Sboru dobrovolných hasičů a s dětmi pracuje celý rok jako učitelka v mateřské škole.
Zpestřením programu pro děti byl výlet na Český Šternberk. „Chtěli jsme, aby děti poznaly i zdejší okolí,“ prozradila táborová vedoucí.
„Děti bavilo i zpívání a na své si přišly při lovení bobříka odvahy,“ usmívala se Jaroslava Krásová.
Nechybělo však málo a děti mohly o pobyt u lesa přijít. Nedávné silné vichřice udělaly z lesní krajiny polom. Štěpánovští hasiči ale dali vše do pořádku a děti o svůj pobyt na oblíbeném místě nepřišly.

ONDŘEJ POLIVKA