Milovníci romantiky, historie i neobvyklých zážitků si mohou podle slov ředitele muzea Radovana Cádera prohlédnout zámek doslova od sklepa až po půdu.

„Pro tuto příležitost jsme připravili vernisáž výstavy nazvané Vesečtí z Vesce aneb velké dějiny malého rodu. Výstava je věnována jednomu nižšímu šlechtickému rodu z Vlašimska. Na výstavbě se podíleli také přímí potomci rodu, který je v okolí Vlašimi rozeset až do dnešních dnů,“ informoval Radovan Cáder s tím, že na výstavě, která začne v 17 hodin a ke shlédnutí bude po celou dobu prázdnin, budou prezentovány písemné dokumenty, památky po prarodičích a další rodové artefakty.

Mnozí z návštěvníků si jistě nenechají ujít pohled na město z ptačí perspektivy zámecké věže a v jejích prostorách umístěnou výstavu Město pod věží aneb Vlašim na dlani.

Příznivci vážné hudby a poezie se v průběhu Muzejní noci mohou zase těšit na komorní koncert dua Miroslav Matějka a Jan Riedlbauch Rozmlouvání a zaříkávání. Jedná se o lyrické, vášnivé setkání hudby a recitace. Otevřeny budou i všechny stálé expozice včetně Vlašimské brány s Podblanickou galerií.
„Kdo bude mít chuť, může se po ukončení koncertu vydat s průvodcem na noční procházku Vlašimským parkem spojenou s prohlídkou Starého hradu,“ doplnil ředitel Muzea Podblanicka s tím, že sraz účastníků je čtvrt hodiny po skončení koncertu před Podblanickým infocentrem.

KAREL CHLUMEC