„Měřit bude obousměrně, a to jak automobily, tak motocykly,“ uvedl velitel benešovských strážníků Radek Stulík. Právě od městské policie pak zamíří informace o příliš rychlé jízdě doplněné fotografií vozidla a jeho registrační značky k vyřízení přestupků na benešovskou radnici. Městský úřad zajistí veškeré úkony ohledně měření na základě veřejnoprávní smlouvy Chotýšan s Benešovem.

Chotýšany se na instalaci radarů začaly připravovat už před dvěma lety. „Ale vzhledem k tomu že Krajská správa a údržba silnic (KSÚS) Středočeského kraje opravovala silnici II/112 z Benešova do Vlašimi, instalace se stále odkládala,“ připomněla chotýšanská místostarostka Milena Šíchová.

Silnici už kraj už zprůjezdnil, montáži radaru ale předcházely ještě administrativní záležitosti, a tak k ní došlo až na konci dubna. Přestože zařízení zatím není v provozu, jeho instalace už přiměla řidiče jet předepsanou padesátkou.

Chotýšanský radar zahájí provoz po metrologickém ověření, které zajistí Český metrologický institut nebo autorizované metrologické středisko, a také po geodetickém ověření délky měřeného úseku. „V době, kdy se rekonstruovala silnice do Vlašimi, sice bylo už všechno připraveno, ale vzhledem k tomu, že se jezdilo po objížďkách, umístili jsme radar do Pyšel,“ připomněl Radek Stulík.

Díky radaru došlo v Pyšelích ke zklidnění dopravy, a tak se radar zase stěhuje. Už na třetí místo, původně totiž měřil rychlost v benešovské Vlašimské ulici. A ani Křemení nebude jeho posledním působištěm. „Až si řidiči zvyknou, že mají Křemením projíždět padesátkou, přesuneme radar na Chotýšku,“ potvrdil Stulík.

Další radary na území obce s rozšířenou působností Benešov se nacházejí v benešovské Čechově ulici, na Chlístově, v Kozmicích, ve Vranově a na tříkilometrovém úseku silnice I/3 od Mrače k lesnímu masivu Tužinka. Radary jsou i v Jírovicích a Dojetřicích. V květnu přibudou ještě Soběhrdy.