„Jedenáct bytů je ve velikosti 1 + kk a zbylých pět pak s dispozicí 2 + kk a každé podlaží má možnost využití společenské místnosti pro setkávání nájemníků a různé akce,“ přiblížil poříčský starosta Jan Kratzer.

Jeho slova potvrzuje také poříčská rodačka, osmdesátiletá Bohumila Nádvorníková, aktivní členka dvou místních sdružení. „Když se koukám na opravený objekt, mohu říci, že je to opravdu klenot uprostřed obce. Myslím, že každý, kdo budu místo využívat, bude šťastný, stejně jako já,“ řekla.

Byty zatím obsazené nejsou a o nových nájemnících rozhodne rada obce. Ta předtím nejprve vyhlásí záměr na pronájem bytů. Šanci ale dostanou výhradně obyvatelé Poříčí. I když jsou jednotky určené zejména pro seniory, šanci na získání pronájmu nebudou mít výhradě oni. Už nyní jsou podle starosty v seznamu zájemců také invalidní důchodce, který dosud není starobním důchodcem nebo matka se dvěma dětmi v rozvodovém řízení.

Rozhodování o tom, kdo bude na nové adrese „Klenoty čp. 4“, má v pravomoci pouze obec a to díky tomu, že na přestavbu továrny nevyužila dotace a celý projekt zaplatila z rozpočtu sama.

Stomatologická ordinace už funguje

Už od pondělí 29. srpna začala v objektu fungovat stomatologická ordinace. Od začátku září to bude platit i o zbylých dvou pracovištích lékařů.

„V novém prostředí mám především více místa a věřím, že i se tu stejně jako já budou cítit dobře moji pacienti,“ zhodnotil zubař Jan Hvězda při zařizování pracoviště.

Například v části pro děti si obec dovolila velký luxus, když po obou stranách ordinace, která má svůj zvláštní vchod, jsou dvě čekárny.

„Jedna je pro děti nemocné, druhá pak pro zdravé, které přijdou na očkování nebo výroční prohlídky,“ připomněl starosta.

Dostupné bydlení

Záměr nabídnout dostupné bydlení zejména seniorům vychází z neúprosných statistických ukazatelů. Ještě v roce 2005 tvořili senioři nad šedesát let zhruba desetinu počtu lidí v Poříčí. V době, kdy obec v roce 2017 objekt opuštěné továrny za pět milionů kupovala, už podíl šedesátníků a starších dosahoval celé jedné čtvrtiny stálých obyvatel obce s 1200 lidmi. Obec pak objekt přestavěla nákladem 40 milionů korun včetně DPH.

„Na koronakrizi jsme paradoxně vydělali, protože jsme soutěžili v roce 2020 a díky tomu ušetřili třináct milionů korun,“ tvrdí Jan Kratzer s tím, že zhotovitelská firma dodržela smluvní ceny i přes následné zdražování.

„Když jsme viděli, jak dobře jsme akci vysoutěžili, přiobjednali jsme si i záležitosti, jako je například úprava zahrady, vysokorychlostní internet do celé budovy nebo kamerový bezpečnostní systém. Tyto zbytné záležitosti jsme před tím ořezali, abychom měli co možná nejnižší náklady,“ dodal starosta.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.