„Původní patologie byla vybydlená ruina, na kterou se celá desetiletí nesáhlo. V objektu byla polovina norem na hraně a druhou půlku jsme dlouhodobě s tolerancí a přivřením očí dozorujících orgánů porušovali,“ přiznal při slavnostním zahájení provozu rekonstruovaného oddělení ředitel nemocnice Roman Mrva.

Veřejnost podle něj vnímá oddělení především podle první části názvu a mají spojenou s koncem lidského života. „Na patologii ale pracuje spousta odborníků, kteří zpracovávají biologické vzorky tkání odebrané na operačních sálech nebo ambulancích a jejich rozbor pak rozhoduje o způsobu léčby a vlastně o bytí a nebytí,“ popsal, jak důležité oddělení je.

Podle statutárního náměstka hejtmanky pro oblast zdravotnictví Pavla Pavlíka je rekonstrukce patologie jasným důkazem, že se benešovská nemocnice znovu posunula dál do 21. století. „Jsem rád, že nemocnice v této nelehké době byla ochotna investovat ze svého 35 milionů korun a patologii rekonstruovala bez použití dotací,“ vyzdvihl.

Nové prostředí ocenila primářka patologicko-anatomického oddělení Barbora Prchlíková. „Nyní máme daleko lepší pracovní podmínky, ať už se jedná o sociální zázemí či laboratoře a pitevnu. Při práci používáme chemické látky, proto za největší výhodu považuji výkonnou vzduchotechniku, díky níž nyní pracujeme v bezpečnějším prostředí,“ podotkla. Dříve pracovníci patologie pouze větrali otevřenými okny.

Na patologii je také zcela nová místnost s průhledem na pitevnu. V ní se mohou pozůstalí rozloučit se svým blízkým.

Také kapacita chladících boxů pro zemřelé se výrazně navýšila. V moderních boxech může na pitvu nebo převoz k pohřbu čekat až 24 těl. Pro případ, že by se některý z nebožtíků přece jen probral k životu, lze dveře chladícího boxu otevřít i zevnitř a místnost má i tlačítko pro zvukový signál na personál.

Rekonstrukce interiéru začala loni 29. listopadu. V době přestavby pitvy neprobíhaly. Pokud k nim mělo přece jen dojít, vypomohla Nemocnice Tábor. Šlo o celkem pět případů. Přístrojově bylo oddělení velmi dobře vybavené už před dvěma lety. K zateplení budovy, opravě střechy, výměně oken a nové fasádě nemocnice přistoupila už koncem roku 2020.