Právě to je v podstatě další krok k tomu, aby se fotbalový stadion stal moderním sportovištěm. To totiž vzniklo přičiněním obyvatel města před více než půl stoletím. A po dobrovolnících také dostalo své první jméno. Po pádu totality se změnilo, ale fyzické proměny se stánek dočkal jen částečně.

Jednou z nich byla likvidace škvárového atletického oválu. Na něm vyrostla montovaná tribuna pro publikum sledující zápasy české nejvyšší soutěže, kterou Benešov jednu sezonu hrál. Další, o dost let později, výstavba hřiště s umělým trávníkem. To nahradilo škvárovou hrací plochu.

O změnách, které stavební úřad schválil, začalo nahlas hovořit vedení města v roce 2017. Tehdy, kvůli stavbě nového atletického stadionu Na Sladovce, přišel Benešov o dvě travnatá tréninková hřiště. Jak je nahradit, vymyslel ředitel Městských sportovních zařízení Benešov, Petr Kotouč.

Navrhl, aby se rozebralo na fotbalovém stadionu betonové stupňovité hlediště za brankami, lemující škvárovou atletickou dráhu. „Pak už bude stačit jen odbagrovat svah a vytvořit poměrně zajímavá tréninková hřiště,“ popisoval tehdy starosta Benešova Petr Hostek.

K tomu však už nedošlo. Ale příprava realizace uvedeného záměru se, jak dokládá rozhodnutí stavebního úřadu, nezastavila. Přišly komunální volby a s nimi nové vedení města. Jeho starosta, Jaroslav Hlavnička, s nutností změn v areálu fotbalového stadionu, principiálně souhlasí. Je tu však několik velkých ale. Ta v tuto chvíli znamenají, že realizace záměru je sice možná, avšak za určitých podmínek.

„Návrh změn jsme viděli, představil nám je pan Mayer z oddělení investic. Podědili jsme to, ale zásadní výhrady k tomu nemám. Myslím si ale, že se nejprve měl řešit fotbalový stadion a teprve pak atletický. Kvůli němu přišel Benešov o dvě tréninková hřiště a rodiče nyní musí vozit děti na tréninky do Úročnice,“ připomněl starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Místostarosta Benešova Roman Tichovský, který má na starosti investice města, má ale jasno. S rekonstrukcí areálu u Konopiště se napřesrok nezačne. „Má stát s daní zhruba pětačtyřicet milionů korun a dotace na akci nejsou,“ připomněl.

Podle starosty je na rozhodnutí města o zahájení stavby, příliš brzy. Současné vedení radnice je v úřadu přesně tři týdny. Ještě nějakou dobu mu zabere zjišťování stavu městské kasy. A protože letošek dosud neskočil, není na stole ani roční účetní uzávěrka.

„Proto nevíme, v jaké stavu nakonec budou letošní finance města,“ potvrdil Jaroslav Hlavnička. „Shromažďujeme údaje, zjišťujeme, co bylo podepsáno a jaké závazky, které nepůjdou vypovědět, nás čekají. Je to absurdní, ale chybí nám těch zhruba pětadvacet dnů, kdy jsme museli čekat na rozhodnutí soudu, o platnosti voleb,“ vysvětlil starosta.

Kdy se s realizací začne, proto není jasné. Jisté je, že na stavbu bude město shánět dotace. Ty ale nejspíš budou muset zadministrovat Městská sportovní zařízení s.r.o., které sportoviště vlastí, nebo přímo sportovní klub, který ho využívá.

Pak přijdou velké přesuny. Hlavní hřiště se přiblíží až těsně před hlavní tribunu a také trochu k jihu. V souvislosti s tím pak bude potřeba vycentrovat hlavní hlediště a zázemí pro sportovce.

„Tribuna by si zasloužila celkovou rekonstrukci,“ je přesvědčen starosta, i když připomíná, že návrhy jeho vedení z dřívějška, počítaly s jinými úpravami areálu. „Doufám, že projekt je sestavený po konzultacích s fotbalisty,“ dodal.

Uvolněná místa po přesunu hlavního hřiště, zaplní další, menší sportoviště. Zda budou všechny navržené změny realizovány tak, jak jsou v projektu, není ale jasné. Jisté je, že se sportovní areál změní teprve s peněžní podporou státu.